do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
Powrót do menu głównego
  • Obowiązek badania sprawozdań finansowych za 2016 r. - po zmianach

    data dodania: 10.10.2016

    Kierownik jednostki, której roczne sprawozdanie finansowe za 2016 r. podlega badaniu przez biegłego rewidenta, powinien najpóźniej w czwartym kwartale 2016 r. podpisać umowę z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdania finansowego.

  • Ostatni moment na wybór biegłego rewidenta

    data dodania: 09.09.2016

    To już ostatni moment na wybór biegłego rewidenta. Jeżeli jednostka podlega obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta, musi jak najszybciej dokonać jego wyboru. Umowę z biegłym rewidentem zawiera kierownik jednostki w terminie umożliwiającym udział biegłego w inwentaryzacji.

  • Prawidłowy wybór biegłego rewidenta oraz zawarcie umowy o badanie sprawozdania finansowego

    data dodania: 09.09.2016

    Każda jednostka sporządzająca sprawozdanie finansowe może je poddać badaniu przez biegłego rewidenta. Niektóre podmioty są do tego zobligowane z mocy ustawy o rachunkowości. Niepoddanie badaniu sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

  • Zasady (polityka) rachunkowości po zmianach ustawy o rachunkowości i KSR nr 7

    data dodania: 11.07.2016

    Po zakończeniu czynności związanych z zamknięciem roku 2015 warto zacząć się przygotowywać do zamknięcia roku 2016. Pierwszym krokiem powinno być uporządkowanie polityki (zasad) rachunkowości z uwzględnieniem zmian ustawy o rachunkowości, które mają obowiązkowo zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdania finansowego za 2016 r.

  • Przekształcenie leasingu operacyjnego w leasing finansowy dla celów bilansowych

    data dodania: 11.07.2016

    Umowy leasingu są kwalifikowane w prawie bilansowym inaczej niż w prawie podatkowym. Często zdarza się, że umowy uznane przez przepisy podatkowe za leasing operacyjny są traktowane w prawie bilansowym jak umowy leasingu finansowego.

  • Rozrachunki z właścicielami w spółkach osobowych

    data dodania: 11.07.2016

    Osobowe spółki handlowe (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna) są odrębnymi podmiotami prawa i działają na podstawie przepisów ustawy - Kodeks spółek handlowych. Specyfika rachunkowości tych spółek wynika m.

  • Nowe zasady udzielania pełnomocnictw w sprawach podatkowych

    data dodania: 08.06.2016

    Do 31 grudnia 2015 r. istniał obowiązek złożenia pełnomocnictwa do akt sprawy. Pełnomocnik podatnika miał zatem obowiązek złożenia do akt każdej konkretnej sprawy oryginału pełnomocnictwa lub jego odpisu, co było szczególnie uciążliwe w przypadku biur rachunkowych świadczących kompleksową obsługę spraw podatkowych połączoną z reprezentacją przed organami podatkowymi.

  • Ogólne zasady zatwierdzania i składania sprawozdań finansowych

    data dodania: 08.06.2016

    30 czerwca 2016 r. mija termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok 2015 dla jednostek, których rok obrotowy skończył się 31 grudnia 2015 r. Roczne sprawozdanie finansowe jednostek prowadzących księgi rachunkowe podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający nie później niż sześć miesięcy od dnia bilansowego (dnia zakończenia roku finansowego).

  • Sprawozdawczość jednostek non profit po zmianach

    data dodania: 08.06.2016

  • Zasady wiekowania należności i zapasów a odpisy aktualizujące

    data dodania: 08.06.2016

    Weryfikacja sald należności i zapasów pozwala nie tylko na wyeliminowanie tych przedawnionych czy przeterminowanych. Systematycznie przeprowadzana służy przede wszystkim bieżącej analizie tych aktywów pod kątem prawdopodobieństwa otrzymania zapłaty - w przypadku należności, a w przypadku zapasów - pod kątem okresu ich utrzymania w magazynie oraz ich właściwej rotacji.

  • Wybór sprawozdawczości jednostek non profit od 1 stycznia 2016 r.

    data dodania: 08.06.2016

  • Sprawozdanie finansowe w przeddzień otwarcia likwidacji

    data dodania: 12.05.2016

    Sprawozdanie finansowe sporządzone na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji sporządza się przy braku kontynuacji działalności. Sprawozdanie to nie podlega badaniu przez biegłego rewidenta.

  • Projekt zmian w ustawie o rachunkowości dotyczy największych spółek

    data dodania: 12.05.2016

    Celem najnowszej nowelizacji ustawy o rachunkowości jest przede wszystkim implementacja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/95/UE z 22 października 2014 r. zmieniającej dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji niefinansowych i informacji dotyczących różnorodności przez niektóre duże jednostki oraz grupy.

  • Brak obowiązku sporządzenia sprawozdania finansowego należy zgłosić do KRS

    data dodania: 06.05.2016

    Spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, które w danym roku obrotowym prowadziły podatkową księgę przychodów i rozchodów, są zobowiązane do złożenia w KRS oświadczenia o braku obowiązku sporządzenia sprawozdania finansowego.

  • Sprawozdania finansowe domów maklerskich

    data dodania: 28.04.2016

  • Spółdzielnie nie muszą publikować sprawozdań finansowych za 2015 r. w "Monitorze Spółdzielczym"

    data dodania: 14.04.2016

    Rok 2016 jest pierwszym rokiem, w którym spółdzielnie nie mają obowiązku publikowania zbadanego przez biegłego rewidenta i zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego w "Monitorze Spółdzielczym".

  • Publikowanie sprawozdań finansowych przez osoby fizyczne w "Monitorze Sądowym i Gospodarczym"

    data dodania: 14.04.2016

    Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i spółki cywilne osób fizycznych prowadzące księgi rachunkowe nie są objęte wpisem do KRS. Ich sprawozdania finansowe nie są tym samym składane ani do KRS, ani też do ewidencji prowadzonej przez Centralną Ewidencję Informacji o Działalności Gospodarczej.

  • Sprawozdanie finansowe osób fizycznych - terminy i wykaz dokumentów składanych do urzędu skarbowego

    data dodania: 14.04.2016

    Osoby fizyczne, które w 2015 r. prowadziły księgi rachunkowe, mają obowiązek przekazać roczne sprawozdanie finansowe do właściwego urzędu skarbowego w terminie złożenia zeznania PIT. Oznacza to, że sprawozdanie finansowe może być przekazane do urzędu skarbowego przed, wraz lub po złożeniu zeznania PIT-36 albo PIT-36L.

  • Zasady ujęcia zdarzeń po dniu bilansowym w KSR 7

    data dodania: 12.04.2016

    W praktyce zdarzają się sytuacje, że po zamknięciu ksiąg rachunkowych danego roku obrotowego wystąpią zdarzenia, które dotyczą właśnie tego roku. Sposób postępowania w takim przypadku zależy od momentu wystąpienia zdarzenia oraz od jego wpływu na sprawozdanie finansowe.

  • Czynności zatwierdzające sprawozdanie finansowe

    data dodania: 12.04.2016

    Ostateczne zamknięcie ksiąg rachunkowych następuje po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. Oznacza to, że w księgach tego roku nie można już dokonywać żadnych zmian.

  • Bilans 2015. Podpisywanie sprawozdania finansowego

    data dodania: 14.03.2016

    Sporządzone roczne sprawozdanie finansowe wymaga podpisania. Podpis stwierdza przyjęcie przez odpowiednie osoby odpowiedzialności za rzetelność i jasność zawartych w sprawozdaniu informacji liczbowych i słownych, a także ich zgodność z przyjętymi przez jednostkę zasadami (polityką) rachunkowości.

  • Bilans 2015. Jak ustalić i rozliczyć aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego w związku z poniesioną stratą podatkową

    data dodania: 14.03.2016

    Chociaż wysokość straty podatkowej nie figuruje nigdzie w ewidencji bilansowej, to w związku z tą stratą, możliwą do odliczenia w przyszłości, niektóre jednostki powinny ustalić aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego.

  • Przewodnik po ustalaniu podatku odroczonego

    data dodania: 10.03.2016

    Według dotychczasowych przepisów obowiązek tworzenia aktywów i/lub rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego miały te jednostki, które zgodnie z art. 64 ust. 4 ustawy o rachunkowości podlegały obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta.

  • Podział wyniku finansowego w spółkach kapitałowych

    data dodania: 10.02.2016

    Wynik finansowy netto za rok obrotowy jest ewidencjonowany na koncie "Wynik finansowy". Zysk netto osiągnięty za rok obrotowy lub powstała strata pozostają na koncie "Wynik finansowy" do momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego i podjęcia przez zgromadzenie wspólników uchwały o jego podziale lub pokryciu straty.

  • Zasady wprowadzania korekt zaproponowanych przez biegłego rewidenta do sprawozdania finansowego

    data dodania: 10.02.2016

    Celem badania sprawozdania finansowego jest wyrażenie przez biegłego rewidenta pisemnej opinii wraz z raportem o tym, czy sprawozdanie finansowe jest zgodne z zastosowanymi zasadami (polityką) rachunkowości oraz czy rzetelnie i jasno przedstawia sytuację majątkową i finansową, jak też wynik finansowy badanej jednostki.

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK