data dodania: 10.02.2016
Utworzony w jednostce gospodarczej kapitał zapasowy stanowi dodatkowe, własne źródło finansowania składników aktywów. Dzięki przeznaczeniu zysku na kapitał zapasowy w jednostce pozostaje wypracowany przez nią zysk.
data dodania: 19.01.2016
Jednostki, które przeprowadzają operacje w walutach obcych, muszą je wyceniać oraz ujmować w księgach rachunkowych w polskich złotych. Przeliczeniu na walutę polską podlegają wszystkie wyrażone w walucie obcej aktywa i zobowiązania - na bieżąco oraz na dzień bilansowy.
data dodania: 19.01.2016
Biegły rewident może odmówić wyrażenia opinii, gdy następują bardzo istotne ograniczenia badania lub inne przyczyny powodujące, że nie może uzyskać wystarczających i odpowiednich dowodów badania niezbędnych do wyrażenia miarodajnej opinii o sprawozdaniu finansowym rozpatrywanym jako całość.
data dodania: 19.01.2016
Jednostki gospodarcze będące spółkami handlowymi, mające siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, stosujące przepisy ustawy o rachunkowości, mogą ze swojej struktury organizacyjnej wydzielić oddziały lub zakłady.
data dodania: 19.01.2016
Do stosowania zapisów ustawy o rachunkowości zobowiązane są m.in. spółki kapitałowe, tj. spółki z o.o., spółki akcyjne. Spółki kapitałowe mogą wyodrębnić organizacyjnie w swojej strukturze oddziały (zakłady), które nie posiadają osobowości prawnej i: ● samodzielnie sporządzają sprawozdanie finansowe - są to oddziały samobilansujące,
data dodania: 11.01.2016
Lata 2014-2015 to okres zmian w prawie bilansowym, których istotą było wprowadzenie ułatwień w sprawozdawczości finansowej dla najmniejszych jednostek, tj. jednostek mikro. Opracowanie to kompleksowo przedstawia warunki pozwalające uznać dany podmiot za taką jednostkę, omawia uproszczenia i zwolnienia, z których mogą one korzystać, a także wskazuje, w jaki sposób powinny one sporządzić roczne sprawozdanie finansowe.
data dodania: 23.12.2015
data dodania: 14.12.2015
Celem badania sprawozdania finansowego jest wydanie przez biegłego rewidenta opinii, że sprawozdanie jest sporządzone prawidłowo oraz rzetelnie i jasno przedstawia sytuację majątkową i finansową jednostki.
data dodania: 14.12.2015
data dodania: 14.12.2015
Jednostki, czasami przez niedopatrzenie, mogą nie poddać badaniu sprawozdania finansowego, np. przez zastosowanie niewłaściwego kursu do ustalenia sumy bilansowej, wartości przychodów, których przekroczenie obliguje jednostkę do poddania badaniu sprawozdania finansowego.
data dodania: 10.12.2015
data dodania: 10.12.2015
data dodania: 29.09.2015
23 września 2015 r. weszła w życie duża zmiana ustawy o rachunkowości. Wprowadza ona uproszczenia dotyczące jednostek małych, a przede wszystkim uproszczenia w ich sprawozdawczości finansowej. Jednak nie tylko jednostki małe są "adresatem" wprowadzonych zmian i nie wszystkie zmiany dotyczą uproszczeń.
data dodania: 29.09.2015
data dodania: 14.09.2015
Każda jednostka sporządzająca sprawozdanie finansowe może je poddać badaniu przez biegłego rewidenta. Niektóre podmioty są do tego zobligowane z mocy ustawy o rachunkowości. Niepoddanie badaniu sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
data dodania: 25.08.2015
Od dłuższego czasu trwały prace nad zwolnieniem spółdzielni z obowiązku publikacji ich sprawozdań finansowych w Monitorze Spółdzielczym. Od 13 września 2015 r. zwolnienie takie zacznie obowiązywać.
data dodania: 16.07.2015
Jest dopiero lipiec, ale w okresie wakacyjnym warto już pomału zacząć się przygotowywać do zamknięcia roku 2015. Pierwszym krokiem powinno być uporządkowanie (czasem przygotowanie) polityki (zasad) rachunkowości, która jest podstawą wszelkich czynności związanych nie tylko z zamknięciem roku obrotowego, ale także z prowadzeniem ksiąg rachunkowych.
data dodania: 16.07.2015
Jednostki dokonują biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy, wynikających m.in. z obowiązku wykonania związanych z bieżącą działalnością przyszłych świadczeń na rzecz pracowników, w tym świadczeń emerytalnych.
data dodania: 17.06.2015
Likwidatorzy powinni ogłosić o rozwiązaniu spółki i otwarciu likwidacji. Powinni również wezwać wierzycieli do zgłoszenia wierzytelności w terminie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia. Od tego dnia rozpoczynają się też czynności likwidacyjne, które wiążą się z określonymi obowiązkami sprawozdawczymi.
data dodania: 12.05.2015
Jednostki prowadzące działalność codziennie dokonują wielu operacji gospodarczych mających wpływ m.in. na ich sytuację majątkową i finansową. Na przykład jednostka ponosząca wydatki z odroczonym terminem płatności zaciąga zobowiązania u swoich dostawców, a sprzedając wytworzone przez siebie wyroby lub świadczone usługi z odroczonym terminem płatności, udziela swoim odbiorcom tzw.
data dodania: 30.04.2015
Każda jednostka podlegająca przepisom ustawy o rachunkowości powinna w momencie otwarcia ksiąg rachunkowych posiadać opracowane i zatwierdzone przez kierownika jednostki własne zasady (politykę) rachunkowości.
data dodania: 30.04.2015
Małe jednostki będą mogły sporządzać skrócone sprawozdania finansowe, zawierające tylko uproszczony bilans, rachunek zysków i strat oraz informację dodatkową z ograniczoną ilością ujawnianych informacji.
data dodania: 14.04.2015
Kto musi podpisać sprawozdanie finansowe, jeżeli zmienił się zarząd? Zmiana zarządu nastąpiła w grudniu, wpis do rejestru - w styczniu.
data dodania: 14.04.2015
Redakcja BGK otrzymała bardzo dużo pytań związanych ze sprawozdawczością finansową jednostek mikro. Wątpliwości dotyczą kilku istotnych kwestii tego zagadnienia: sporządzenia bilansu i rachunku zysków i strat oraz informacji uzupełniającej do bilansu.
data dodania: 16.03.2015
Podmiotami zobowiązanymi do sporządzania rocznych sprawozdań finansowych są wszystkie jednostki, które prowadzą księgi rachunkowe. Osobą odpowiedzialną za terminowe sporządzenie sprawozdania finansowego jest kierownik jednostki.