data dodania: 28.04.2016
Spory na linii pracodawca - pracownik często dotyczą wynagrodzeń za nadgodziny. Nawet gdy spór ten zakończy się ugodą, a pracodawca wypłaci pracownikowi odszkodowanie, nie jest to koniec rozliczeń. Pracodawca jako płatnik składek powinien bowiem odprowadzić składki ZUS od odszkodowania wypłaconego pracownikowi, jeżeli jego wypłata jest de facto wynagrodzeniem za świadczenie pracy w godzinach nadliczbowych.
data dodania: 28.04.2016
Pracodawcy zobligowani do tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych powinni wpłacić pierwszą ratę odpisu na fundusz w terminie do 31 maja 2016 r. Rata musi wynieść co najmniej 75% równowartości odpisu podstawowego. Należy ją przekazać na rachunek bankowy funduszu.
data dodania: 22.04.2016
Zatrudniamy pracowników na trzy zmiany. Badania profilaktyczne wykonują w czasie wolnym od pracy. Gdyby bowiem ktoś wykonywał te badania w godzinach pracy, nie byłoby pełnej obsady na zmianie. Czy czas poświęcony na badania profilaktyczne możemy zaliczyć pracownikom do czasu pracy?
data dodania: 22.04.2016
Pracownik, zatrudniony na podstawie umowy o pracę, w razie niezdolności do pracy zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego przez okres pierwszych 33 dni w ciągu roku kalendarzowego. Jeżeli jednak zatrudniona osoba ukończyła 50.
data dodania: 22.04.2016
Pracodawca zatrudniający osobę bezrobotną w wieku do 30. roku życia może skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za takiego pracownika.
data dodania: 22.04.2016
Jednej z naszych pracownic pod koniec kwietnia 2016 r. wypłacimy odprawę emerytalną. Osoba ta od prawie roku otrzymuje dodatek wyrównawczy. Czy ten dodatek powinniśmy uwzględnić w podstawie wymiaru odprawy?
data dodania: 22.04.2016
Zaproponowaliśmy pracownikowi, który stale pracuje w Warszawie, półroczne zastępstwo za nieobecnego kierownika naszego oddziału w Poznaniu. Pracownik zgodził się, więc w porozumieniu z nim ustaliliśmy m.
data dodania: 22.04.2016
Jesteśmy Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej (NZOZ). Zatrudniona u nas na etacie pielęgniarka dostarczyła nam zaświadczenie, z którego wynika, że otrzymała wynagrodzenie dla członka zespołu badawczego za badania kliniczne wykonane na podstawie umowy zlecenia, którą zawarła z inną placówką opieki zdrowotnej (szpitalem, który z nami współpracuje).
data dodania: 22.04.2016
Dokumenty w aktach osobowych mają być ponumerowane chronologicznie. W razie ukarania pracownika karą porządkową informację o tym umieszcza się w aktach osobowych, a po upływie roku nienagannej pracy usuwa.
data dodania: 22.04.2016
Od 2 stycznia 2016 r. zmieniły się zasady udzielania urlopu rodzicielskiego. Obecnie maksymalnie 16 tygodni tego urlopu można wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 lat. Przed zmianą przepisów nie było takiej możliwości.
data dodania: 22.04.2016
Pracodawca chce powierzyć mienie łącznie kilku pracownikom. Czy umowa określająca zasady takiej odpowiedzialności może zostać zawarta w formie ustnej? Świadkami zawarcia umowy będą pracownicy.
data dodania: 22.04.2016
Pracownik podjął studia na własną rękę. Jest już w połowie studiów i poprosił pracodawcę o zgodę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Czy pracodawca może się na to zgodzić w trakcie studiów?
data dodania: 22.04.2016
Zatrudniamy pracownika na zastępstwo. Czy musi on dostać dokładnie takie samo wynagrodzenie jak osoba, którą będzie zastępował?
data dodania: 22.04.2016
Nasza firma zatrudnia około 100 osób i tworzy zfśs. Od 31 maja 2016 r. rozpoczną u nas pracę pracownicy tymczasowi. W tym dniu planujemy przekazanie na rachunek zfśs I raty odpisu. Czy w związku z zatrudnieniem tych osób musimy ją ponownie przeliczyć?
data dodania: 22.04.2016
Pracownicy zatrudnieni na pełny etat świadczą pracę na zmiany w równoważnym systemie czasu pracy do 12 godzin na dobę w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym, który odpowiada miesiącom kalendarzowym. Ze względu na zmianowość wykonują oni pracę także w niedziele i święta.
data dodania: 14.04.2016
Niedzielna bądź świąteczna praca musi być każdorazowo odpowiednio rekompensowana pracownikowi. Oprócz normalnego wynagrodzenia za przepracowane godziny pracownik powinien otrzymać dzień wolny od pracy. Jeśli jednak pracodawca nie ma możliwości udzielenia takiego dnia, wówczas jest zobowiązany do wypłacenia pracownikowi odpowiednich dodatków z tytułu pracy w niedzielę lub święto.
data dodania: 14.04.2016
Wielu Polaków decyduje się na podjęcie pracy za granicą. W związku z tym mają oni wątpliwości, w którym kraju powinni rozliczyć osiągnięte z tego tytułu dochody. W artykule wyjaśniamy, kto, kiedy i jak powinien rozliczyć dochody osiągnięte z pracy za granicą w polskim zeznaniu rocznym.
data dodania: 11.04.2016
W 2016 r., po kilkuletniej przerwie, zdecydowaliśmy o tworzeniu zfśs. W komisji socjalnej zasiadają wyłącznie przedstawiciele pracowników. Niektórzy pracownicy uprawnieni do świadczeń z funduszu socjalnego przebywają na urlopach wychowawczych i macierzyńskich.
data dodania: 11.04.2016
Pracownik, którego zatrudniliśmy w połowie marca 2016 r. do końca tego roku, bezpośrednio przed podjęciem zatrudnienia w naszej firmie zakończył pracę u poprzedniego pracodawcy. W przedstawionym nam świadectwie pracy ma wskazane, że wykorzystał 5 dni (40 godzin) urlopu wypoczynkowego.
data dodania: 11.04.2016
Zatrudniamy pracownika, który w okresie obowiązywania ustawy antykryzysowej miał zawarte 2 umowy o pracę na czas określony. Czy powinniśmy je wliczyć do limitu dozwolonych 3 umów tego rodzaju w obowiązującym obecnie stanie prawnym?
data dodania: 11.04.2016
Zawarliśmy z pracownikiem porozumienie rozwiązujące umowę o pracę. Czy w tej sytuacji pracownik ma prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy?
data dodania: 11.04.2016
Pracownik nie jest zatrudniony w systemie pracy weekendowej, ale będzie pracował w niedzielę. Wiemy, że przysługuje mu jedna niedziela wolna w czterotygodniowym okresie. Czy zawsze musi to być co czwarta niedziela?
data dodania: 11.04.2016
Pracodawca źle poinformował zwalnianego pracownika o terminie odwołania do sądu pracy. Z tego powodu pracownik nie złożył pozwu w terminie i teraz żąda od pracodawcy odszkodowania z tego tytułu. Czy ma rację?
data dodania: 11.04.2016
Wysokość wynagrodzenia nauczyciela za udział w egzaminie gimnazjalnym jest uzależniona m.in. od stopnia trudności zadania. Natomiast za przeprowadzenie egzaminu maturalnego nauczyciel otrzyma wynagrodzenie uzależnione od rodzaju egzaminu (ustny czy pisemny) i od posiadanego statusu egzaminatora.
data dodania: 11.04.2016
Święto 1 maja, które przypada w tym roku w niedzielę, oraz pierwszy dzień Zielonych Świątek (zawsze występuje w niedzielę) nie obniżają wymiaru czasu pracy w maju 2016 r. Nie trzeba więc za nie oddawać pracownikom innego dnia wolnego.