data dodania: 08.09.2016
Wypłacamy pracownikom normalne wynagrodzenie i dodatki za nadgodziny 10. dnia następnego miesiąca, natomiast wynagrodzenie zasadnicze i premie regulaminowe ostatniego dnia miesiąca, za który przysługują. Zdarza się, że pracownicy otrzymują premie zaliczkowo (część kwoty jest wypłacana w miesiącu, za który premia przysługuje, a część w następnym miesiącu).
data dodania: 08.09.2016
Strony samodzielnie kształtują w umowie o pracę wysokość wynagrodzenia za pracę, w zakresie przyznanej im autonomii, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy i zasadą swobody umów wynikającą z Kodeksu cywilnego.
data dodania: 08.09.2016
Zatrudniliśmy pracownika na 3 miesiące na okres próbny, a po tym okresie na czas nieokreślony. Po 5 miesiącach zatrudnienia w naszym zakładzie pracownik zachorował i zaczął dostarczać do działu kadr kolejne długotrwałe zwolnienia lekarskie.
data dodania: 08.09.2016
Pracownik złożył wniosek o 2 tygodnie urlopu ojcowskiego. W czasie tego urlopu nagle zachorował. Czy zwolnienie lekarskie przerywa bieg urlopu ojcowskiego?
data dodania: 08.09.2016
Przejmujemy hurtownię wraz z pracownikami na podstawie art. 231 Kodeksu pracy. Są w niej zatrudnieni kierowcy na umowy o pracę, a także kilka osób na umowy zlecenia. Czy do naszych obowiązków należy zaproponowanie dalszej pracy w naszym zakładzie osobom, które wykonują pracę na podstawie umów zlecenia, czy możemy rozwiązać te umowy?
data dodania: 08.09.2016
Przesłaliśmy do PIP kopię umowy na czas określony zawartej w warunkach istnienia obiektywnych przyczyn po stronie pracodawcy. W treści umowy zawarte jest wskazanie przyczyn obiektywnych leżących po stronie pracodawcy.
data dodania: 08.09.2016
Pracownik poprosił o udzielenie mu urlopu wypoczynkowego, ale tylko na 4 godziny. Czy pracodawca musi dostosować się do jego żądań?
data dodania: 08.09.2016
Pracownik dostał nagrodę uznaniową. Ma zajęcie komornicze w związku z niepłaconymi alimentami na dzieci. W jakiej wysokości możemy dokonać potrącenia z wynagrodzenia tego rodzaju?
data dodania: 08.09.2016
Pracownik pracuje na dwóch umowach o pracę w różnych należących do nas spółkach. Będzie odchodził na emeryturę. Czy w tej sytuacji należą mu się dwie odprawy emerytalne?
data dodania: 08.09.2016
Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego za poprzedni rok najpóźniej do 30 września. Nieudzielenie zaległego urlopu w tym terminie grozi pracodawcy grzywną w wysokości od 1000 do 30 000 zł.
data dodania: 07.09.2016
Obniżenie wymiaru zatrudnienia pracownika w trakcie miesiąca zwykle powoduje proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia ustalonego w stawce miesięcznej. Pracodawca powinien wówczas skalkulować wynagrodzenie za okres sprzed i po zmianie wielkości etatu.
data dodania: 07.09.2016
data dodania: 29.08.2016
Dostarczamy nieodpłatnie pracownikom odzież i obuwie robocze. Czy należy to potraktować jako nieodpłatne przekazanie towarów na cele osobiste podatnika?
data dodania: 26.08.2016
Nasi pracownicy są wynagradzani kilkoma stawkami akordowymi, w zależności od rodzaju wykonywanych czynności. W sierpniu 2016 r. niektórzy z nich pracowali w godzinach nadliczbowych. Jak obliczyć przysługujące im wynagrodzenie i dodatek za te godziny?
data dodania: 26.08.2016
Pracownicy w naszym zakładzie często korzystają z prywatnych wyjść. Czy pracodawca może na pisemny wniosek pracownika wyrazić zgodę na zwolnienie w celu załatwienia spraw osobistych w wymiarze np. 3 dni? Czy można je odpracować w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym?
data dodania: 26.08.2016
Jedną z form zatrudniania pracowników jest umowa o pracę na czas określony w celu zastępstwa nieobecnego pracownika. Stosuje się ją przede wszystkim w przypadku długotrwałych, usprawiedliwionych nieobecności w pracy pracowników, jeżeli zachodzi konieczność ich zastępstwa.
data dodania: 26.08.2016
Pracownik pełnił dyżur w domu. Czy w tej sytuacji należy mu udzielić czasu wolnego odpowiadającego długości dyżuru?
data dodania: 26.08.2016
Pracodawca wręczył pracownikowi 3-miesięczne wypowiedzenie zmieniające. Pracownik odmówił przyjęcia zaproponowanych warunków i jego wypowiedzenie zmieniające przekształciło się w wypowiedzenie definitywne. Czy w tej sytuacji pracownik ma prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy?
data dodania: 26.08.2016
Zatrudniamy pracownicę na zastępstwo za chorego pracownika. Pracownik ten ma wrócić za tydzień do pracy. Jego zastępczyni przyniosła zaświadczenie, że jest w 4. miesiącu ciąży. Czy w tej sytuacji należy jej przedłużyć terminową umowę o pracę do dnia porodu?
data dodania: 26.08.2016
Nie będzie można palić e-papierosów w miejscach pracy. W wyniku nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych został wprowadzony zakaz palenia e-papierosów w miejscach publicznych oraz na terenie pomieszczeń w zakładach pracy.
data dodania: 26.08.2016
Przy zbiegu egzekucji komorniczej i administracyjnej, który nastąpił od 8 września 2016 r., pracodawca będzie przekazywał zajęte wynagrodzenie pracownicze na rzecz sądowego albo administracyjnego organu egzekucyjnego, który pierwszy dokonał zajęcia.
data dodania: 26.08.2016
Od 1 września 2016 r. zmienił się termin zawierania umów o pracę. Trzeba je podpisywać przed rozpoczęciem przez pracownika pracy. Co w sytuacji, gdy podpiszemy umowę z pracownikiem dzień przed rozpoczęciem zatrudnienia, a pracownik nie podejmie pracy? Czy taka umowa będzie ważna?
data dodania: 23.08.2016
Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy, oprócz urlopu szkoleniowego i zwolnienia z pracy mogą zostać przyznane dodatkowe świadczenia. Pracodawca może np. pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie pracownika.
data dodania: 01.08.2016
Zatrudniam około 150 osób na różnych stanowiskach, od robotniczych do administracyjno-biurowych. Jeden z pracowników przyznał się, że jest nosicielem wirusa HIV. Czy powinienem wprowadzić jakąś szczególną procedurę bhp przy produkcji oraz w biurze w razie wypadku, aby nikt z moich pracowników się nie zaraził?
data dodania: 01.08.2016
Wypłacamy pracownikom co miesiąc ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej. Jego wysokość została obliczona na podstawie aktualnych cen wody, prądu, ścieków, środków piorących i średniej liczby prań w miesiącu. Czy możemy zwolnić ze składek ZUS całą kwotę tak ustalonego ekwiwalentu?