| data dodania: 16.06.2020
Wielu przedsiębiorców ubiegających się o subwencje w ramach tzw. tarczy finansowej PFR napotyka w praktyce wiele problemów. Odpowiadamy na przedstawione nam wątpliwości przedsiębiorców.
| data dodania: 16.06.2020
Najpopularniejszą formą pomocy, z jakiej korzystają przedsiębiorcy w ramach tarczy antykryzysowej, są tzw. mikropożyczki. Są one udzielane przez starostę jednorazowo ze środków Funduszu Pracy w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19.
| data dodania: 16.06.2020
Tzw. tarczą antykryzysową zostały wprowadzone m.in. możliwość skorzystania ze zwolnienia ze składek ZUS, prawo do pomocy finansowej w postaci dofinansowania do wynagrodzeń czy świadczenia postojowego. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące tych świadczeń.
| data dodania: 16.06.2020
Jak pisaliśmy o tym w poprzednim numerze BGK, podstawowym założeniem przepisów tarczy antykryzysowej jest zapewnienie płynności finansowej. Przy czym warto zaznaczyć, że zgodnie z art. 10 Prawa upadłościowego upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny.
| data dodania: 16.06.2020
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów przedstawiła 30 kwietnia 2020 r. wskazówki związane z badaniem kontynuacji działalności w warunkach pandemii koronawirusa. W materiale skoncentrowano się na wymogach KSB 570 (Z) Kontynuacja działalności.
| data dodania: 16.06.2020
Mikroprzedsiębiorcom, którzy nie zatrudniają pracowników, umożliwiono w ramach Tarczy II składanie wniosków o udzielenie mikropożyczki. W myśl ustawy - Prawo przedsiębiorców mikroprzedsiębiorca to przedsiębiorca, który co najmniej w jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
| data dodania: 16.06.2020
Głównym celem wprowadzenia pakietu regulacji w ramach tarczy antykryzysowej jest ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń oraz zachowanie płynności finansowej w firmach. Rozwiązaniem mających zapobiegać skutkom epidemii koronawirusa jest m.in. wsparcie realizowane przez ZUS.
| data dodania: 16.06.2020
Wsparcie w ramach ustaw tarczy antykryzysowej za okres przestoju ekonomicznego i pracy można uzyskać z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz z powiatowego urzędu pracy. Jak ująć tę pomoc w księgach rachunkowych?
| data dodania: 16.06.2020
TSUE w wyroku z 7 maja 2020 r. w sprawie C-547/18 uznał, że przez sam fakt posiadania przez spółkę zagraniczną spółki zależnej w Polsce nie można przyjąć, iż ma ona również stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju.
| data dodania: 16.06.2020
Urząd Ochrony Konsumentów i Kredytobiorców poinformował, że Prezes UOKiK wydał stanowisko[1] poświęcone tematyce aneksów do tzw. wakacji kredytowych. Zdaniem Prezesa UOKiK niezasadne jest zawieranie postanowień dotyczących potwierdzenia salda zadłużenia w aneksach lub wnioskach o odroczenie spłaty rat kredytów.
| data dodania: 16.06.2020
Gdy kwota transakcji przekracza 15 000 zł, a stronami umowy są przedsiębiorcy, istnieje obowiązek zapłaty za fakturę z naliczonym VAT na rachunek znajdujący się w wykazie zwanym białą listą. Naruszenie tego obowiązku wywołuje sankcje w VAT, PIT oraz CIT.
| data dodania: 16.06.2020
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego poinformował w komunikacie, że z uwagi m.in. na art. 31f ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, wychodząc naprzeciw
| data dodania: 15.06.2020
Tarcza antykryzysowa przesunęła wiele terminów dotyczących obowiązków sprawozdawczych. Nie przesunęła jednak terminu obowiązkowego złożenia oświadczenia o braku obowiązku sporządzenia i złożenia rocznego sprawozdania finansowego.
| data dodania: 13.06.2020
Ministerstwo Finansów opublikowało kolejne pytania i odpowiedzi dotyczące e-sprawozdawczości.
| data dodania: 08.06.2020
Związek wyznaniowy, parafia, koło gospodyń wiejskich, wspólnota mieszkaniowa, związek zawodowy pracowników, ochotnicza straż pożarna, uczniowski klub sportowy, rada rodziców, fundacja, jednostka podlegająca marszałkowi województwa, ZOZ, zakład doskonalenia zawodowego, samorządowy zakład budżetowy,
| data dodania: 05.06.2020
| data dodania: 03.06.2020
Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej (www.mf.gov.pl) opublikowało kolejne odpowiedzi na pytania firm dotyczące sporządzania sprawozdania finansowego w czasie trwania epidemii i ewidencji w księgach rachunkowych zdarzeń gospodarczych, które wynikają ze skorzystania przez jednostki z rozwiązań przewidzianych w pakiecie tarczy antykryzysowej i finansowej.
| data dodania: 03.06.2020
Wypracowany zysk netto spółek kapitałowych może być przeznaczony m.in. na dywidendę dla wspólników. „Wypłata” zysku może nastąpić nie tylko w formie pieniężnej, ale także niepieniężnej, np. poprzez przekazanie wspólnikom środków trwałych, zapasów itp.
| data dodania: 27.05.2020
| data dodania: 25.05.2020
W związku z epidemią koronawirusa przedłużony został termin zamieszczenia przez organizacje pożytku publicznego na stronie Narodowego Instytutu Wolności sprawozdania finansowego za 2019 r. i sprawozdania merytorycznego do 15 października 2020 r.
| data dodania: 21.05.2020
Ministerstwo Finansów na swej stronie internetowej zamieściło kolejną odpowiedź na pytanie dotyczące terminu sporządzania sprawozdania finansowego w czasie trwania epidemii. Tym razem zostało wyjaśnione, że spółki publiczne podlegają KNF i w związku z tym mają obowiązek sporządzić sprawozdanie finansowe do 31 maja 2020 r a nie do 30 czerwca.
| data dodania: 18.05.2020
Generalny Inspektor Informacji Finansowej (GIIF) poinformował w komunikacie[1], że rozszerzająca się pandemia COVID-19 spowodowała szereg działań ukierunkowanych na wsparcie polskiej gospodarki i sektora prywatnego, które zostały podjęte przez Rząd RP, m.
| data dodania: 18.05.2020
W związku z wątpliwościami dotyczącymi należytego sposobu stosowania środków bezpieczeństwa finansowego, w szczególności w zakresie oceny stosunków gospodarczych oraz uzyskiwania informacji na temat ich celu i zamierzonego charakteru, a także badania źródła pochodzenia wartości majątkowych
| data dodania: 18.05.2020
PIBR przygotowała i udostępniła nowe opracowanie pt. „System Wewnętrznej Kontroli Jakości (SWKJ) - wymogi wynikające ze zmiany ustawy o biegłych rewidentach”.
| data dodania: 18.05.2020
Jednostki gospodarcze dołączają do rocznego sprawozdania finansowego sprawozdanie z działalności, jeżeli obowiązek jego sporządzenia wynika z ustawy o rachunkowości lub odrębnych przepisów. W myśl przepisów ustawy o rachunkowości obowiązek sporządzenia sprawozdania z działalności dotyczy