data dodania: 12.04.2016
Ostateczne zamknięcie ksiąg rachunkowych następuje po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. Oznacza to, że w księgach tego roku nie można już dokonywać żadnych zmian.
data dodania: 12.04.2016
Jakie są zasady księgowania na koncie "Rozliczenie zakupu" oraz na koncie "Rozliczenia międzyokresowe kosztów"? Czym różnią się te dwie pozycje? Proszę o podanie przykładowych księgowań w przypadku ewidencji kosztów na kontach zespołu 4 oraz na kontach zespołu 4 i 5 ZPK.
data dodania: 12.04.2016
Zdarzenia po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego należy ująć w księgach rachunkowych 2016 r. Sposób ujęcia zdarzeń po dniu zatwierdzenia sprawozdania finansowego zależy od tego, czy wartość transakcji jest istotna, czy też nie. Gdy wartość transakcji jest istotna, traktuje się ją jako błąd.
data dodania: 12.04.2016
Jedną z form dofinansowania spółki kapitałowej są dopłaty wspólników. Dopłaty mogą być przeznaczone na pokrycie straty finansowej, a także na bieżącą lub inwestycyjną działalność firmy. Przepisy nie określają celu dopłat. Dopłaty nie podwyższają kapitału zakładowego.
data dodania: 12.04.2016
data dodania: 23.03.2016
Odszkodowanie otrzymane z OC biura rachunkowego stanowi przychód z innych źródeł, który jest zwolniony z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. a) updof. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
data dodania: 23.03.2016
data dodania: 14.03.2016
Sporządzone roczne sprawozdanie finansowe wymaga podpisania. Podpis stwierdza przyjęcie przez odpowiednie osoby odpowiedzialności za rzetelność i jasność zawartych w sprawozdaniu informacji liczbowych i słownych, a także ich zgodność z przyjętymi przez jednostkę zasadami (polityką) rachunkowości.
data dodania: 14.03.2016
Chociaż wysokość straty podatkowej nie figuruje nigdzie w ewidencji bilansowej, to w związku z tą stratą, możliwą do odliczenia w przyszłości, niektóre jednostki powinny ustalić aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
data dodania: 10.03.2016
Według dotychczasowych przepisów obowiązek tworzenia aktywów i/lub rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego miały te jednostki, które zgodnie z art. 64 ust. 4 ustawy o rachunkowości podlegały obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta.
data dodania: 10.03.2016
Nieruchomości posiadane przez jednostkę nie jest łatwo zakwalifikować do odpowiedniej kategorii, gdyż w ustawie o rachunkowości nie ma jednoznacznego podziału na nieruchomości, które mogą być zaliczone do środków trwałych lub do inwestycji.
data dodania: 10.03.2016
Spółka przyjęła w swojej polityce rachunkowości uproszczenie pozwalające na zaliczanie do kosztów (rachunkowo) jednorazowo zakupu m.in. materiałów biurowych oraz paliwa. Czy w związku z tym ma obowiązek prowadzenia inwentaryzacji na koniec roku (wynika on z przepisów), czy też żeby taką inwentaryzację przeprowadzać, powinna mieć zapisany ten obowiązek w polityce rachunkowości?
data dodania: 10.03.2016
data dodania: 10.02.2016
Jedną z form wykorzystywania przedmiotów w prowadzonej działalności gospodarczej jest umowa leasingu. Na ogół umowy leasingu przewidują możliwość wykupu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy. Z punktu widzenia prawa podatkowego wykup samochodu z leasingu operacyjnego powinien być traktowany jak zakup samochodu w drodze nabycia.
data dodania: 10.02.2016
Rozróżnienie pojęć "remont" i "ulepszenie środka trwałego" ma szczególne znaczenie pod względem podatkowym oraz ewidencji księgowej. Nieprawidłowe określenie charakteru poniesionych nakładów może doprowadzić do zaniżenia lub zawyżenia wartości początkowej środka trwałego, a w efekcie zawyżenia lub zaniżenia kosztów.
data dodania: 10.02.2016
Spółka z o.o. ma dwóch udziałowców. W 2011 r. udziałowcy udzielili spółce pożyczki po 100 000 zł każdy. Raz w roku były naliczane odsetki, zgodnie z umową 5%, które nie stanowiły KUP. Teraz spółka chce spłacić kapitał, a z odsetek udziałowcy chcą zrezygnować.
data dodania: 10.02.2016
Do rozliczania odsetek zarówno od nieterminowych płatności kontrahentom, jak i od ujemnego salda w rachunku bieżącym stosuje się te same zasady. Bilansowo, stosując zasadę memoriału, odsetki zarachowuje się do ksiąg rachunkowych z datą wystawienia noty przez wierzyciela lub naliczenia odsetek od kredytu w rachunku bankowym.
data dodania: 10.02.2016
W obecnej praktyce gospodarczej podatnik ma prawo swobodnie układać swoje interesy, tak aby działalność gospodarcza była dla niego opłacalna pod względem ekonomicznym. Jednym ze sposobów może być stosowanie opustów cenowych w postaci przeceny, w szczególności na przełomie roku obrotowego.
data dodania: 10.02.2016
Wynik finansowy netto za rok obrotowy jest ewidencjonowany na koncie "Wynik finansowy". Zysk netto osiągnięty za rok obrotowy lub powstała strata pozostają na koncie "Wynik finansowy" do momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego i podjęcia przez zgromadzenie wspólników uchwały o jego podziale lub pokryciu straty.
data dodania: 10.02.2016
Celem badania sprawozdania finansowego jest wyrażenie przez biegłego rewidenta pisemnej opinii wraz z raportem o tym, czy sprawozdanie finansowe jest zgodne z zastosowanymi zasadami (polityką) rachunkowości oraz czy rzetelnie i jasno przedstawia sytuację majątkową i finansową, jak też wynik finansowy badanej jednostki.
data dodania: 10.02.2016
Utworzony w jednostce gospodarczej kapitał zapasowy stanowi dodatkowe, własne źródło finansowania składników aktywów. Dzięki przeznaczeniu zysku na kapitał zapasowy w jednostce pozostaje wypracowany przez nią zysk.
data dodania: 09.02.2016
Od 1 stycznia 2016 r. został zlikwidowany obowiązek wyodrębniania w księgach rachunkowych oraz prezentowania w rachunku zysków i strat informacji dotyczących strat i zysków nadzwyczajnych. Oznacza to z jednej strony konieczność wprowadzenia zmian w ewidencji księgowej dotyczącej zdarzeń o charakterze
data dodania: 19.01.2016
data dodania: 19.01.2016
Prowadzenie biura rachunkowego wiąże się z koniecznością dopełnienia licznych formalności ustawowych, w tym m.in. zawarcia stosownego ubezpieczenia OC oraz spełnienia wymogów ustawowych wynikających ze znowelizowanej ustawy o ochronie danych osobowych.
data dodania: 19.01.2016
Podatkowo koszty należy kwalifikować jako bezpośrednio albo pośrednio związane z przychodami danego roku. Zaliczenie kosztu do jednego z tych dwóch rodzajów decyduje o momencie zaliczenia ich do kosztów podatkowych. Ma to szczególnie istotne znaczenie na przełomie lat podatkowych.