do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
Powrót do menu głównego
  • Środki trwałe

    data dodania: 17.06.2015

  • Jakie są konsekwencje interpretacji ogólnej MF w sprawie biur rachunkowych

    data dodania: 14.05.2015

    Z pewnością - ze względu na stanowisko MF - wiele biur rachunkowych od 1 marca 2015 r. zdecydowało się na instalację kasy rejestrującej. Z tego samego powodu wiele z tych podmiotów (nie osiągając rocznego obrotu ze sprzedaży przekraczającego 150 000 zł) nalicza podatek należny od świadczonych usług, nie wykorzystując tzw.

  • Odpowiedzialność etatowego księgowego w spółce z o.o. za prowadzenie ksiąg rachunkowych

    data dodania: 12.05.2015

    Odpowiedzialność za prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz sporządzanie sprawozdania finansowego wielokrotnie była przedmiotem wyroków sądów. W praktyce często budzi bowiem wątpliwości, kto w danym przypadku ponosi odpowiedzialność za wypełnianie lub nieprawidłowe wypełnianie obowiązków w zakresie rachunkowości.

  • Przekroczenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne

    data dodania: 12.05.2015

    Jednym z podstawowych obowiązków płatników składek jest naliczenie i opłacenie za ubezpieczonych składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, zdrowotne, chorobowe, wypadkowe, Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).

  • Odsetki za opóźnienia w zapłacie należności

    data dodania: 12.05.2015

    W przypadku gdy dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

  • Rozwiązanie spółki z o.o. - aspekty prawne i formalno-majątkowe

    data dodania: 12.05.2015

    Zaistnienie jednej z przyczyn rozwiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pociąga za sobą otwarcie procesu likwidacji spółki. Dopiero skuteczne przeprowadzenie tego procesu oraz wykreślenie spółki z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) spowoduje ustanie jej bytu prawnego.

  • Koszty uzyskania przychodu udokumentowane mimo braku faktury

    data dodania: 12.05.2015

    Spółka prowadzi działalność budowlano-montażową. Przychód rozpoznaje w dacie zakończenia realizacji usługi na podstawie wystawionej dla inwestora faktury sprzedażowej. Część przedmiotu umowy między spółką a inwestorem jest podzlecana podwykonawcom na podstawie odrębnych umów.

  • Inwestycje w obcych środkach trwałych

    data dodania: 12.05.2015

    Prowadząc działalność gospodarczą, przedsiębiorcy często wykorzystują rzeczowe składniki majątku będące własnością innych podmiotów. Podstawą prawną ich użytkowania jest najczęściej umowa leasingu, najmu, dzierżawy lub inna o podobnych charakterze.

  • Zasady prezentacji danych zapewniające porównywalność sprawozdania finansowego

    data dodania: 12.05.2015

    W myśl zapisów ustawy o rachunkowości przyjęte zasady (politykę) rachunkowości należy stosować w sposób ciągły, dokonując w kolejnych latach obrotowych jednakowego grupowania operacji gospodarczych, wyceny aktywów i pasywów, w tym także odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych, ustalając wynik finansowy i sporządzając sprawozdania finansowe tak, aby za kolejne lata informacje z nich wynikające były porównywalne.

  • Rozliczenie wyniku finansowego za rok 2014 w spółkach osobowych

    data dodania: 12.05.2015

    Spółki osobowe (tj. spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna) i spółki cywilne, prowadzące księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości, wykazują w rachunku zysków i strat wyłącznie wynik brutto.

  • Zdarzenia po dniu bilansowym

    data dodania: 12.05.2015

    Jednostki prowadzące działalność codziennie dokonują wielu operacji gospodarczych mających wpływ m.in. na ich sytuację majątkową i finansową. Na przykład jednostka ponosząca wydatki z odroczonym terminem płatności zaciąga zobowiązania u swoich dostawców, a sprzedając wytworzone przez siebie wyroby lub świadczone usługi z odroczonym terminem płatności, udziela swoim odbiorcom tzw.

  • Sporządzanie polityki rachunkowości w firmie - przykład praktyczny

    data dodania: 30.04.2015

    Każda jednostka podlegająca przepisom ustawy o rachunkowości powinna w momencie otwarcia ksiąg rachunkowych posiadać opracowane i zatwierdzone przez kierownika jednostki własne zasady (politykę) rachunkowości.

  • Biegli rewidenci muszą dostosować swoją działalność do Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej

    data dodania: 30.04.2015

    1 kwietnia 2015 r. Komisja Nadzoru Audytowego (KNA) formalnie zatwierdziła stosowanie w Polsce przez biegłych rewidentów i podmioty uprawnione do badania sprawozdań finansowych Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej.

  • Więcej uproszczeń dla małych firm - projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

    data dodania: 30.04.2015

    Małe jednostki będą mogły sporządzać skrócone sprawozdania finansowe, zawierające tylko uproszczony bilans, rachunek zysków i strat oraz informację dodatkową z ograniczoną ilością ujawnianych informacji.

  • Biura rachunkowe mogą korzystać ze zwolnienia z VAT - zmiana stanowiska MF

    data dodania: 30.04.2015

    9 kwietnia 2015 r. w interpretacji ogólnej MF zmienił stanowisko w sprawie prawa do korzystania przez biura rachunkowe ze zwolnienia podmiotowego z VAT i zwolnień z obowiązku stosowania kas rejestrujących. W interpretacji MF potwierdził, że biura rachunkowe, które wykonują usługi związane z obsługą

  • Czy księgowi mogą korzystać ze zwolnienia z VAT i z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej - nowe stanowisko MF

    data dodania: 30.04.2015

    Księgowi mogą korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej oraz ze zwolnienia z VAT ze względu na wysokość obrotów. Minister Finansów w wydanej interpretacji ogólnej (pismo z 9 kwietnia 2015 r.

  • Zmiany w doskonaleniu zawodowym biegłych rewidentów

    data dodania: 21.04.2015

  • Na czym polega pranie brudnych pieniędzy

    data dodania: 14.04.2015

    W walce polegającej na przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy instytucje obowiązane, w tym m.in. biura rachunkowe, mają określone zadania, z których zgodnie z ustawą o praniu pieniędzy i przeciwdziałaniu terroryzmowi muszą się bezwzględnie wywiązywać.

  • Zakres czynności księgowego

    data dodania: 14.04.2015

    Zakres czynności pracowników stanowi podstawowy element dokumentacji struktury organizacyjnej. Właściwe jego przygotowanie umożliwia prawidłową budowę struktury. Co powinno się znaleźć w karcie obowiązków, uprawnień i odpowiedzialności pracownika zatrudnionego na stanowisku głównego księgowego?

  • Podpisanie sprawozdania finansowego

    data dodania: 14.04.2015

    Kto musi podpisać sprawozdanie finansowe, jeżeli zmienił się zarząd? Zmiana zarządu nastąpiła w grudniu, wpis do rejestru - w styczniu.

  • Dopłata do kapitału w spółce z o.o.

    data dodania: 14.04.2015

    Jedną z form dofinansowania spółki kapitałowej są dopłaty wspólników. Dopłaty mogą być przeznaczone na pokrycie straty finansowej, a także na bieżącą lub inwestycyjną działalność firmy. Przepisy nie określają celu dopłat. Dopłaty nie podwyższają kapitału zakładowego.

  • Skutki podatkowe wypłaty zaliczki na poczet dywidendy oraz dywidendy

    data dodania: 14.04.2015

    W praktyce często powstaje pytanie, czy wypłacone zaliczki na poczet dywidendy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, czy też nie. Nie wynika to bowiem wprost z przepisów ustaw podatkowych.

  • Rozliczenie importu usług w księgach rachunkowych oraz w ewidencji podatkowej

    data dodania: 14.04.2015

    W przypadku importu usług mamy do czynienia ze świadczeniem usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca. Dla uznania świadczenia usług za import usług muszą być spełnione określone warunki.

  • Sprawozdanie finansowe jednostek mikro

    data dodania: 14.04.2015

    Redakcja BGK otrzymała bardzo dużo pytań związanych ze sprawozdawczością finansową jednostek mikro. Wątpliwości dotyczą kilku istotnych kwestii tego zagadnienia: sporządzenia bilansu i rachunku zysków i strat oraz informacji uzupełniającej do bilansu.

  • Ujęcie umów leasingu w księgach rachunkowych

    data dodania: 14.04.2015

    W praktyce gospodarczej często przedsiębiorcy korzystają z leasingu. Bardzo ważna jest przy tym prawidłowa klasyfikacja tych umów. Wielokrotnie okazuje się bowiem, że biegły rewident lub urząd skarbowy kwestionuje klasyfikację umów leasingowych, co może powodować dotkliwe skutki dla jednostki.

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK