data dodania: 30.04.2015
1 kwietnia 2015 r. Komisja Nadzoru Audytowego (KNA) formalnie zatwierdziła stosowanie w Polsce przez biegłych rewidentów i podmioty uprawnione do badania sprawozdań finansowych Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej.
data dodania: 30.04.2015
Małe jednostki będą mogły sporządzać skrócone sprawozdania finansowe, zawierające tylko uproszczony bilans, rachunek zysków i strat oraz informację dodatkową z ograniczoną ilością ujawnianych informacji.
data dodania: 30.04.2015
9 kwietnia 2015 r. w interpretacji ogólnej MF zmienił stanowisko w sprawie prawa do korzystania przez biura rachunkowe ze zwolnienia podmiotowego z VAT i zwolnień z obowiązku stosowania kas rejestrujących. W interpretacji MF potwierdził, że biura rachunkowe, które wykonują usługi związane z obsługą
data dodania: 30.04.2015
Księgowi mogą korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej oraz ze zwolnienia z VAT ze względu na wysokość obrotów. Minister Finansów w wydanej interpretacji ogólnej (pismo z 9 kwietnia 2015 r.
data dodania: 21.04.2015
data dodania: 14.04.2015
W walce polegającej na przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy instytucje obowiązane, w tym m.in. biura rachunkowe, mają określone zadania, z których zgodnie z ustawą o praniu pieniędzy i przeciwdziałaniu terroryzmowi muszą się bezwzględnie wywiązywać.
data dodania: 14.04.2015
Zakres czynności pracowników stanowi podstawowy element dokumentacji struktury organizacyjnej. Właściwe jego przygotowanie umożliwia prawidłową budowę struktury. Co powinno się znaleźć w karcie obowiązków, uprawnień i odpowiedzialności pracownika zatrudnionego na stanowisku głównego księgowego?
data dodania: 14.04.2015
Kto musi podpisać sprawozdanie finansowe, jeżeli zmienił się zarząd? Zmiana zarządu nastąpiła w grudniu, wpis do rejestru - w styczniu.
data dodania: 14.04.2015
Jedną z form dofinansowania spółki kapitałowej są dopłaty wspólników. Dopłaty mogą być przeznaczone na pokrycie straty finansowej, a także na bieżącą lub inwestycyjną działalność firmy. Przepisy nie określają celu dopłat. Dopłaty nie podwyższają kapitału zakładowego.
data dodania: 14.04.2015
W praktyce często powstaje pytanie, czy wypłacone zaliczki na poczet dywidendy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, czy też nie. Nie wynika to bowiem wprost z przepisów ustaw podatkowych.
data dodania: 14.04.2015
W przypadku importu usług mamy do czynienia ze świadczeniem usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca. Dla uznania świadczenia usług za import usług muszą być spełnione określone warunki.
data dodania: 14.04.2015
Redakcja BGK otrzymała bardzo dużo pytań związanych ze sprawozdawczością finansową jednostek mikro. Wątpliwości dotyczą kilku istotnych kwestii tego zagadnienia: sporządzenia bilansu i rachunku zysków i strat oraz informacji uzupełniającej do bilansu.
data dodania: 14.04.2015
W praktyce gospodarczej często przedsiębiorcy korzystają z leasingu. Bardzo ważna jest przy tym prawidłowa klasyfikacja tych umów. Wielokrotnie okazuje się bowiem, że biegły rewident lub urząd skarbowy kwestionuje klasyfikację umów leasingowych, co może powodować dotkliwe skutki dla jednostki.
data dodania: 14.04.2015
Ewidencję księgową pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej należy prowadzić nie tylko zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, ale także zgodnie z zasadami szczegółowymi.
data dodania: 24.03.2015
Korzystanie z samochodu służbowego do celów prywatnych zawsze budziło wątpliwości podatników i było przedmiotem szczególnej uwagi organów podatkowych. Wprowadzenie od 1 stycznia 2015 r. ryczałtowego przychodu dla pracownika, któremu samochód jest udostępniany nieodpłatnie, po raz kolejny wywołało wiele pytań.
data dodania: 17.03.2015
data dodania: 16.03.2015
Kredyt obrotowy jest jednym z najczęstszych źródeł finansowania działalności gospodarczej jednostki. Poprzez udzielenie kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy określoną w umowie kwotę środków pieniężnych na oznaczony czas z wyłącznym przeznaczeniem: ● w przypadku przedsiębiorców - na cel bezpośrednio związany z prowadzoną działalnością gospodarczą,
data dodania: 16.03.2015
Podmiotami zobowiązanymi do sporządzania rocznych sprawozdań finansowych są wszystkie jednostki, które prowadzą księgi rachunkowe. Osobą odpowiedzialną za terminowe sporządzenie sprawozdania finansowego jest kierownik jednostki.
data dodania: 16.03.2015
Spółka cywilna jest szczególną formą prowadzenia działalności gospodarczej, nie posiada bowiem osobowości prawnej, natomiast przedsiębiorcami są jej wspólnicy (zarejestrowani jako osoby prowadzące działalność gospodarczą), niejednokrotnie spokrewnieni.
data dodania: 16.03.2015
Podstawową metodą inwentaryzacji jest spis z natury. W ramach inwentaryzacji rocznej spis z natury dla większości składników należy przeprowadzać w okresie trzech miesięcy przed dniem bilansowym. Niektóre składniki aktywów można objąć tzw.
data dodania: 16.03.2015
W sprawozdaniu finansowym jednostki powinny ujawnić informacje dotyczące transakcji między podmiotami powiązanymi. W związku z tym jednostka powinna przyjąć w swoich zasadach rachunkowości (polityce rachunkowości) rozwiązania, które umożliwią wyodrębnienie transakcji z podmiotami powiązanymi.
data dodania: 16.03.2015
Spółka ma na 31 grudnia 2014 r. saldo produkcji w toku. Od 2015 r. jednostka chce ustalać produkcję w toku raz na kwartał poprzez inwenturę. Czy w związku z planowaną zmianą saldo z 2014 r. należy przeksięgować na odpowiednie konto zespołu 5 (produkcja podstawowa) na 1 stycznia 2015 r.
data dodania: 16.03.2015
Spółka posiada w magazynie towary, które ze względu na upływ oznaczonego terminu przydatności do użycia utraciły wartość użytkową oraz handlową. Część towarów zostanie przeceniona ze względu na upływający termin przydatności. Jak należy wykazać skutki wyceny w księgach?
data dodania: 16.03.2015
Jak powinno wyglądać rozliczenie podróży zagranicznych? Jakie kursy należy zastosować do rozliczeń z pracownikiem? Czy do rozliczenia kosztów delegacji należy zastosować kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień przedłożenia delegacji, czy powinno się stosować kursy NBP z dni poprzedzających wystawienie faktur zagranicznych załączonych do delegacji?
data dodania: 16.03.2015
Spółka objęła odpisem aktualizującym środki trwałe według stanu na dzień 31 grudnia 2014 r. Ponadto co miesiąc nalicza od nich amortyzację. Czy powinna naliczać comiesięczne odpisy amortyzacyjne lub czy powinna korygować co miesiąc utworzony wcześniej odpis aktualizujący o wysokość naliczonej miesięcznej amortyzacji.