do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
Powrót do menu głównego
  • Kaucja gwarancyjna w leasingu operacyjnym

    data dodania: 16.07.2015

    Kaucja gwarancyjna, zwana też depozytem gwarancyjnym, ma charakter zwrotny. Depozyt ten, w przypadku umów leasingu, uiszcza kupujący w opłacie leasingowej. Jest to zabezpieczenie na zaspokojenie ewentualnych roszczeń leasingodawcy w razie nienależytego wykonywania umowy leasingu przez leasingobiorcę.

  • Wartości niematerialne i prawne w postaci filmów, oprogramowania, typowych projektów w księgach rachunkowych

    data dodania: 16.07.2015

    Często nasuwa się pytanie, co stanowi składnik majątku w przypadku filmów, oprogramowania komputerowego: sam film, oprogramowanie czy umowa, na podstawie której zostały one przekazane.

  • Rezerwa z tytułu niewykorzystanych urlopów

    data dodania: 16.07.2015

    Jednostki dokonują biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy, wynikających m.in. z obowiązku wykonania związanych z bieżącą działalnością przyszłych świadczeń na rzecz pracowników, w tym świadczeń emerytalnych.

  • Zapobieganie praniu pieniędzy - obowiązki księgowych

    data dodania: 01.07.2015

    Parlament Europejski przyjął (20 maja 2015 r.) czwartą dyrektywę zapobiegającą praniu pieniędzy (AMLD). Przepisy mają na celu zapobieganie praniu pieniędzy, przestępstwom podatkowym oraz finansowaniu terroryzmu.

  • W przyszłym roku część rolników straci prawo do norm szacunkowych

    data dodania: 01.07.2015

    Od 1 stycznia 2016 r. część rolników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej straci dotychczasową możliwość wyboru rozliczania podatku dochodowego na podstawie norm szacunkowych. Dotyczy to tych podatników, którzy na podstawie przepisów o rachunkowości będą w 2016 r.

  • Jak od 1 lipca 2015 r. ewidencjonować koszty paliwa do samochodów osobowych wykorzystywanych do celów mieszanych

    data dodania: 01.07.2015

    Od 1 lipca 2015 r. przestały obowiązywać ograniczenia dotyczące zakazu odliczania VAT od paliwa. Konsekwencją jest to, że każdy właściciel firmy może odliczyć 50% VAT od wydatków na paliwo do samochodu osobowego używanego do celów mieszanych (tj.

  • Czynności likwidacyjne - sprawozdawczość likwidacyjna - część 2

    data dodania: 17.06.2015

    Likwidatorzy powinni ogłosić o rozwiązaniu spółki i otwarciu likwidacji. Powinni również wezwać wierzycieli do zgłoszenia wierzytelności w terminie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia. Od tego dnia rozpoczynają się też czynności likwidacyjne, które wiążą się z określonymi obowiązkami sprawozdawczymi.

  • Ewidencja księgowa zdarzeń związanych z reklamacją w księgach sprzedawcy i nabywcy

    data dodania: 17.06.2015

    Od stycznia obowiązują nowe przepisy dotyczące trybu i warunków wystawiania faktur korygujących. Niedawno zmieniły się także wymogi związane ze sprzedażą ewidencjonowaną przy użyciu kasy fiskalnej. Co oznaczają te zmiany pod względem ewidencji zdarzeń związanych z reklamacją w księgach sprzedawcy i nabywcy?

  • Rozliczenia międzyokresowe a rozliczenie zakupu

    data dodania: 17.06.2015

    Jakie są zasady księgowania na koncie "Rozliczenie zakupu" oraz na koncie "Rozliczenia międzyokresowe kosztów"? Czym różnią się te dwie pozycje? Proszę o podanie przykładowych księgowań w przypadku ewidencji kosztów na kontach zespołu 4 oraz na kontach zespołu 4 i 5 ZPK.

  • Ewidencja roszczeń spornych

    data dodania: 17.06.2015

    Odroczony termin płatności, główna przyczyna powstawania należności, stosowany jest z reguły w celu osiągania większych przychodów. Jednak u sprzedającego stwarza on ryzyko niewyegzekwowania należnych mu kwot od nieuczciwego kupującego.

  • Wartości niematerialne i prawne

    data dodania: 17.06.2015

  • Środki trwałe w budowie - koszty zwiększające wartość początkową środka trwałego

    data dodania: 17.06.2015

    Jak wynika z definicji środków trwałych, ich wycena początkowa następuje według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, jeżeli jednostka wytworzyła je we własnym zakresie. Definicje zarówno ceny nabycia, jak i kosztu wytworzenia znajdziemy w ustawie o rachunkowości i w przepisach podatkowych.

  • Wątpliwości wokół ustalenia wartości początkowej środka trwałego

    data dodania: 17.06.2015

    W praktyce najwięcej wątpliwości w związku ze środkami trwałymi pojawia się przy ustalaniu ich wartości początkowej. Podczas realizacji projektu inwestycyjnego, niezależnie od tego, czy jest on finansowany ze środków publicznych czy własnych, jednostki ponoszą często znaczące koszty.

  • Podział zysku, pokrycie straty w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

    data dodania: 17.06.2015

    Wynik finansowy netto jednostki to efekt działalności gospodarczej za dany okres sprawozdawczy. Może być wielkością dodatnią, oznaczającą osiągnięcie zysku, lub wielkością ujemną, oznaczającą poniesienie straty.

  • Środki trwałe

    data dodania: 17.06.2015

  • Jakie są konsekwencje interpretacji ogólnej MF w sprawie biur rachunkowych

    data dodania: 14.05.2015

    Z pewnością - ze względu na stanowisko MF - wiele biur rachunkowych od 1 marca 2015 r. zdecydowało się na instalację kasy rejestrującej. Z tego samego powodu wiele z tych podmiotów (nie osiągając rocznego obrotu ze sprzedaży przekraczającego 150 000 zł) nalicza podatek należny od świadczonych usług, nie wykorzystując tzw.

  • Odpowiedzialność etatowego księgowego w spółce z o.o. za prowadzenie ksiąg rachunkowych

    data dodania: 12.05.2015

    Odpowiedzialność za prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz sporządzanie sprawozdania finansowego wielokrotnie była przedmiotem wyroków sądów. W praktyce często budzi bowiem wątpliwości, kto w danym przypadku ponosi odpowiedzialność za wypełnianie lub nieprawidłowe wypełnianie obowiązków w zakresie rachunkowości.

  • Przekroczenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne

    data dodania: 12.05.2015

    Jednym z podstawowych obowiązków płatników składek jest naliczenie i opłacenie za ubezpieczonych składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, zdrowotne, chorobowe, wypadkowe, Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).

  • Odsetki za opóźnienia w zapłacie należności

    data dodania: 12.05.2015

    W przypadku gdy dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

  • Rozwiązanie spółki z o.o. - aspekty prawne i formalno-majątkowe

    data dodania: 12.05.2015

    Zaistnienie jednej z przyczyn rozwiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pociąga za sobą otwarcie procesu likwidacji spółki. Dopiero skuteczne przeprowadzenie tego procesu oraz wykreślenie spółki z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) spowoduje ustanie jej bytu prawnego.

  • Koszty uzyskania przychodu udokumentowane mimo braku faktury

    data dodania: 12.05.2015

    Spółka prowadzi działalność budowlano-montażową. Przychód rozpoznaje w dacie zakończenia realizacji usługi na podstawie wystawionej dla inwestora faktury sprzedażowej. Część przedmiotu umowy między spółką a inwestorem jest podzlecana podwykonawcom na podstawie odrębnych umów.

  • Inwestycje w obcych środkach trwałych

    data dodania: 12.05.2015

    Prowadząc działalność gospodarczą, przedsiębiorcy często wykorzystują rzeczowe składniki majątku będące własnością innych podmiotów. Podstawą prawną ich użytkowania jest najczęściej umowa leasingu, najmu, dzierżawy lub inna o podobnych charakterze.

  • Zasady prezentacji danych zapewniające porównywalność sprawozdania finansowego

    data dodania: 12.05.2015

    W myśl zapisów ustawy o rachunkowości przyjęte zasady (politykę) rachunkowości należy stosować w sposób ciągły, dokonując w kolejnych latach obrotowych jednakowego grupowania operacji gospodarczych, wyceny aktywów i pasywów, w tym także odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych, ustalając wynik finansowy i sporządzając sprawozdania finansowe tak, aby za kolejne lata informacje z nich wynikające były porównywalne.

  • Rozliczenie wyniku finansowego za rok 2014 w spółkach osobowych

    data dodania: 12.05.2015

    Spółki osobowe (tj. spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna) i spółki cywilne, prowadzące księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości, wykazują w rachunku zysków i strat wyłącznie wynik brutto.

  • Zdarzenia po dniu bilansowym

    data dodania: 12.05.2015

    Jednostki prowadzące działalność codziennie dokonują wielu operacji gospodarczych mających wpływ m.in. na ich sytuację majątkową i finansową. Na przykład jednostka ponosząca wydatki z odroczonym terminem płatności zaciąga zobowiązania u swoich dostawców, a sprzedając wytworzone przez siebie wyroby lub świadczone usługi z odroczonym terminem płatności, udziela swoim odbiorcom tzw.

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK