data dodania: 10.02.2016
Wynik finansowy netto za rok obrotowy jest ewidencjonowany na koncie "Wynik finansowy". Zysk netto osiągnięty za rok obrotowy lub powstała strata pozostają na koncie "Wynik finansowy" do momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego i podjęcia przez zgromadzenie wspólników uchwały o jego podziale lub pokryciu straty.
data dodania: 10.02.2016
Celem badania sprawozdania finansowego jest wyrażenie przez biegłego rewidenta pisemnej opinii wraz z raportem o tym, czy sprawozdanie finansowe jest zgodne z zastosowanymi zasadami (polityką) rachunkowości oraz czy rzetelnie i jasno przedstawia sytuację majątkową i finansową, jak też wynik finansowy badanej jednostki.
data dodania: 10.02.2016
Utworzony w jednostce gospodarczej kapitał zapasowy stanowi dodatkowe, własne źródło finansowania składników aktywów. Dzięki przeznaczeniu zysku na kapitał zapasowy w jednostce pozostaje wypracowany przez nią zysk.
data dodania: 09.02.2016
Od 1 stycznia 2016 r. został zlikwidowany obowiązek wyodrębniania w księgach rachunkowych oraz prezentowania w rachunku zysków i strat informacji dotyczących strat i zysków nadzwyczajnych. Oznacza to z jednej strony konieczność wprowadzenia zmian w ewidencji księgowej dotyczącej zdarzeń o charakterze
data dodania: 19.01.2016
data dodania: 19.01.2016
Prowadzenie biura rachunkowego wiąże się z koniecznością dopełnienia licznych formalności ustawowych, w tym m.in. zawarcia stosownego ubezpieczenia OC oraz spełnienia wymogów ustawowych wynikających ze znowelizowanej ustawy o ochronie danych osobowych.
data dodania: 19.01.2016
Podatkowo koszty należy kwalifikować jako bezpośrednio albo pośrednio związane z przychodami danego roku. Zaliczenie kosztu do jednego z tych dwóch rodzajów decyduje o momencie zaliczenia ich do kosztów podatkowych. Ma to szczególnie istotne znaczenie na przełomie lat podatkowych.
data dodania: 19.01.2016
Jednostki, które przeprowadzają operacje w walutach obcych, muszą je wyceniać oraz ujmować w księgach rachunkowych w polskich złotych. Przeliczeniu na walutę polską podlegają wszystkie wyrażone w walucie obcej aktywa i zobowiązania - na bieżąco oraz na dzień bilansowy.
data dodania: 19.01.2016
Komitet Standardów Rachunkowości na posiedzeniu 8 grudnia 2015 r. podjął uchwałę przyjmującą nowelizację stanowiska Komitetu w sprawie księgowego ujęcia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Zmiany są wynikiem przyjęcia nowej ustawy z 12 czerwca 2015 r.
data dodania: 19.01.2016
Biegły rewident może odmówić wyrażenia opinii, gdy następują bardzo istotne ograniczenia badania lub inne przyczyny powodujące, że nie może uzyskać wystarczających i odpowiednich dowodów badania niezbędnych do wyrażenia miarodajnej opinii o sprawozdaniu finansowym rozpatrywanym jako całość.
data dodania: 19.01.2016
Jednostki gospodarcze będące spółkami handlowymi, mające siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, stosujące przepisy ustawy o rachunkowości, mogą ze swojej struktury organizacyjnej wydzielić oddziały lub zakłady.
data dodania: 19.01.2016
Do stosowania zapisów ustawy o rachunkowości zobowiązane są m.in. spółki kapitałowe, tj. spółki z o.o., spółki akcyjne. Spółki kapitałowe mogą wyodrębnić organizacyjnie w swojej strukturze oddziały (zakłady), które nie posiadają osobowości prawnej i: ● samodzielnie sporządzają sprawozdanie finansowe - są to oddziały samobilansujące,
data dodania: 11.01.2016
Wprowadzenie 23 września 2015 r. do ustawy o rachunkowości nowych rozwiązań (w szczególności wprowadzenie kategorii jednostek małych, a także wielu uproszczeń dla innych niewielkich jednostek) spowodowało konieczność poprawienia wydanego wcześniej KSR Nr 7 "Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym - ujęcie i prezentacja".
data dodania: 11.01.2016
Komitet Standardów Rachunkowości zmienił swoje stanowisko w sprawie księgowego ujęcia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Zmiany dotyczą uczestników systemu, tj. prowadzących instalacje, które powodują emisję gazów cieplarnianych w ramach działalności (działalności te są ściśle określone w załączniku do ustawy o handlu emisjami), oraz operatorów statków powietrznych.
data dodania: 11.01.2016
Lata 2014-2015 to okres zmian w prawie bilansowym, których istotą było wprowadzenie ułatwień w sprawozdawczości finansowej dla najmniejszych jednostek, tj. jednostek mikro. Opracowanie to kompleksowo przedstawia warunki pozwalające uznać dany podmiot za taką jednostkę, omawia uproszczenia i zwolnienia, z których mogą one korzystać, a także wskazuje, w jaki sposób powinny one sporządzić roczne sprawozdanie finansowe.
data dodania: 11.01.2016
data dodania: 11.01.2016
data dodania: 11.01.2016
data dodania: 23.12.2015
data dodania: 14.12.2015
InviPay, w przypadkach określonych w regulaminie rozliczeniowym, ma możliwość zwrotu nabytej transakcji do sprzedawcy, jeżeli odbiorca nie rozliczy jej całkowicie w systemie inviPay. W szczególności ma to zastosowanie w razie sporów między stronami transakcji oraz braku rozliczenia się odbiorcy z systemem inviPay w określonym czasie (przy założeniu nieskorzystania przez sprzedawcę z opcji braku ryzyka zapłaty).
data dodania: 14.12.2015
Celem badania sprawozdania finansowego jest wydanie przez biegłego rewidenta opinii, że sprawozdanie jest sporządzone prawidłowo oraz rzetelnie i jasno przedstawia sytuację majątkową i finansową jednostki.
data dodania: 14.12.2015
data dodania: 14.12.2015
Jednostki, czasami przez niedopatrzenie, mogą nie poddać badaniu sprawozdania finansowego, np. przez zastosowanie niewłaściwego kursu do ustalenia sumy bilansowej, wartości przychodów, których przekroczenie obliguje jednostkę do poddania badaniu sprawozdania finansowego.
data dodania: 14.12.2015
data dodania: 14.12.2015
Stanowisko wejdzie w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów i będzie miało zastosowanie do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2016 r., z możliwością jego wcześniejszego zastosowania.