do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
Powrót do menu głównego
  • Jak jednocześnie spłacić wspólnika i podwyższyć kapitał spółki - skutki podatkowe i ewidencja księgowa

    data dodania: 28.04.2016

    Spółki zadłużone u swoich wspólników mogą rozliczyć się ze wspólnikiem, oferując mu udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki. Rozliczenie to jest zwykle dokonywane albo przez konwersję długu na udziały w podwyższonym kapitale zakładowym, albo przez potrącenie wzajemnych wierzytelności spółki i wspólnika.

  • Sprawozdania finansowe domów maklerskich

    data dodania: 28.04.2016

  • Spółdzielnie nie muszą publikować sprawozdań finansowych za 2015 r. w "Monitorze Spółdzielczym"

    data dodania: 14.04.2016

    Rok 2016 jest pierwszym rokiem, w którym spółdzielnie nie mają obowiązku publikowania zbadanego przez biegłego rewidenta i zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego w "Monitorze Spółdzielczym".

  • Publikowanie sprawozdań finansowych przez osoby fizyczne w "Monitorze Sądowym i Gospodarczym"

    data dodania: 14.04.2016

    Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i spółki cywilne osób fizycznych prowadzące księgi rachunkowe nie są objęte wpisem do KRS. Ich sprawozdania finansowe nie są tym samym składane ani do KRS, ani też do ewidencji prowadzonej przez Centralną Ewidencję Informacji o Działalności Gospodarczej.

  • Sprawozdanie finansowe osób fizycznych - terminy i wykaz dokumentów składanych do urzędu skarbowego

    data dodania: 14.04.2016

    Osoby fizyczne, które w 2015 r. prowadziły księgi rachunkowe, mają obowiązek przekazać roczne sprawozdanie finansowe do właściwego urzędu skarbowego w terminie złożenia zeznania PIT. Oznacza to, że sprawozdanie finansowe może być przekazane do urzędu skarbowego przed, wraz lub po złożeniu zeznania PIT-36 albo PIT-36L.

  • Skutki podatkowe wypłaty środków pieniężnych zgromadzonych na kapitale zapasowym spółki komandytowej

    data dodania: 12.04.2016

    Spółka komandytowa osiągnęła w 2014 r. zysk, który uchwałą wspólników został w całości przekazany na jej kapitał zapasowy. Wszelkie dochody osiągnięte przez tę spółkę były na bieżąco opodatkowane podatkiem dochodowym przez jej wspólników, a zaliczki na podatek dochodowy były odprowadzane do właściwego urzędu skarbowego.

  • Zasady ujęcia zdarzeń po dniu bilansowym w KSR 7

    data dodania: 12.04.2016

    W praktyce zdarzają się sytuacje, że po zamknięciu ksiąg rachunkowych danego roku obrotowego wystąpią zdarzenia, które dotyczą właśnie tego roku. Sposób postępowania w takim przypadku zależy od momentu wystąpienia zdarzenia oraz od jego wpływu na sprawozdanie finansowe.

  • Czynności zatwierdzające sprawozdanie finansowe

    data dodania: 12.04.2016

    Ostateczne zamknięcie ksiąg rachunkowych następuje po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. Oznacza to, że w księgach tego roku nie można już dokonywać żadnych zmian.

  • Rozliczenia międzyokresowe a rozliczenie zakupu

    data dodania: 12.04.2016

    Jakie są zasady księgowania na koncie "Rozliczenie zakupu" oraz na koncie "Rozliczenia międzyokresowe kosztów"? Czym różnią się te dwie pozycje? Proszę o podanie przykładowych księgowań w przypadku ewidencji kosztów na kontach zespołu 4 oraz na kontach zespołu 4 i 5 ZPK.

  • Zdarzenia po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego

    data dodania: 12.04.2016

    Zdarzenia po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego należy ująć w księgach rachunkowych 2016 r. Sposób ujęcia zdarzeń po dniu zatwierdzenia sprawozdania finansowego zależy od tego, czy wartość transakcji jest istotna, czy też nie. Gdy wartość transakcji jest istotna, traktuje się ją jako błąd.

  • Dopłata do kapitału w księgach rachunkowych

    data dodania: 12.04.2016

    Jedną z form dofinansowania spółki kapitałowej są dopłaty wspólników. Dopłaty mogą być przeznaczone na pokrycie straty finansowej, a także na bieżącą lub inwestycyjną działalność firmy. Przepisy nie określają celu dopłat. Dopłaty nie podwyższają kapitału zakładowego.

  • Ustawa o rachunkowości 2016

    data dodania: 12.04.2016

  • Czy odszkodowanie otrzymane z OC biura rachunkowego jest przychodem z działalności gospodarczej - interpretacja MF

    data dodania: 23.03.2016

    Odszkodowanie otrzymane z OC biura rachunkowego stanowi przychód z innych źródeł, który jest zwolniony z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. a) updof. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

  • Ustawa o rachunkowości 2016

    data dodania: 23.03.2016

  • Bilans 2015. Podpisywanie sprawozdania finansowego

    data dodania: 14.03.2016

    Sporządzone roczne sprawozdanie finansowe wymaga podpisania. Podpis stwierdza przyjęcie przez odpowiednie osoby odpowiedzialności za rzetelność i jasność zawartych w sprawozdaniu informacji liczbowych i słownych, a także ich zgodność z przyjętymi przez jednostkę zasadami (polityką) rachunkowości.

  • Bilans 2015. Jak ustalić i rozliczyć aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego w związku z poniesioną stratą podatkową

    data dodania: 14.03.2016

    Chociaż wysokość straty podatkowej nie figuruje nigdzie w ewidencji bilansowej, to w związku z tą stratą, możliwą do odliczenia w przyszłości, niektóre jednostki powinny ustalić aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego.

  • Przewodnik po ustalaniu podatku odroczonego

    data dodania: 10.03.2016

    Według dotychczasowych przepisów obowiązek tworzenia aktywów i/lub rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego miały te jednostki, które zgodnie z art. 64 ust. 4 ustawy o rachunkowości podlegały obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta.

  • Nieruchomości inwestycyjne

    data dodania: 10.03.2016

    Nieruchomości posiadane przez jednostkę nie jest łatwo zakwalifikować do odpowiedniej kategorii, gdyż w ustawie o rachunkowości nie ma jednoznacznego podziału na nieruchomości, które mogą być zaliczone do środków trwałych lub do inwestycji.

  • Wycena materiałów biurowych i paliwa - zasady wynikające z polityki rachunkowości

    data dodania: 10.03.2016

    Spółka przyjęła w swojej polityce rachunkowości uproszczenie pozwalające na zaliczanie do kosztów (rachunkowo) jednorazowo zakupu m.in. materiałów biurowych oraz paliwa. Czy w związku z tym ma obowiązek prowadzenia inwentaryzacji na koniec roku (wynika on z przepisów), czy też żeby taką inwentaryzację przeprowadzać, powinna mieć zapisany ten obowiązek w polityce rachunkowości?

  • Małe podmioty - nowa kategoria podmiotów w ustawie o rachunkowości*

    data dodania: 10.03.2016

  • Wartość początkowa samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego

    data dodania: 10.02.2016

    Jedną z form wykorzystywania przedmiotów w prowadzonej działalności gospodarczej jest umowa leasingu. Na ogół umowy leasingu przewidują możliwość wykupu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy. Z punktu widzenia prawa podatkowego wykup samochodu z leasingu operacyjnego powinien być traktowany jak zakup samochodu w drodze nabycia.

  • Remont czy ulepszenie środka trwałego - różnice podatkowe i ewidencja księgowa

    data dodania: 10.02.2016

    Rozróżnienie pojęć "remont" i "ulepszenie środka trwałego" ma szczególne znaczenie pod względem podatkowym oraz ewidencji księgowej. Nieprawidłowe określenie charakteru poniesionych nakładów może doprowadzić do zaniżenia lub zawyżenia wartości początkowej środka trwałego, a w efekcie zawyżenia lub zaniżenia kosztów.

  • Udokumentowanie i ujęcie w księgach rachunkowych zwolnienia spółki z długu

    data dodania: 10.02.2016

    Spółka z o.o. ma dwóch udziałowców. W 2011 r. udziałowcy udzielili spółce pożyczki po 100 000 zł każdy. Raz w roku były naliczane odsetki, zgodnie z umową 5%, które nie stanowiły KUP. Teraz spółka chce spłacić kapitał, a z odsetek udziałowcy chcą zrezygnować.

  • Odsetki od nieterminowych płatności - bilansowo i podatkowo

    data dodania: 10.02.2016

    Do rozliczania odsetek zarówno od nieterminowych płatności kontrahentom, jak i od ujemnego salda w rachunku bieżącym stosuje się te same zasady. Bilansowo, stosując zasadę memoriału, odsetki zarachowuje się do ksiąg rachunkowych z datą wystawienia noty przez wierzyciela lub naliczenia odsetek od kredytu w rachunku bankowym.

  • Posezonowa obniżka cen w księgach rachunkowych

    data dodania: 10.02.2016

    W obecnej praktyce gospodarczej podatnik ma prawo swobodnie układać swoje interesy, tak aby działalność gospodarcza była dla niego opłacalna pod względem ekonomicznym. Jednym ze sposobów może być stosowanie opustów cenowych w postaci przeceny, w szczególności na przełomie roku obrotowego.

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK