do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
Powrót do menu głównego
  • Tytuły i sposoby ustalania różnic przejściowych - w aktywach i zobowiązaniach

    data dodania: 11.07.2016

    Po wejściu w życie zmian w ustawie o rachunkowości obowiązek ustalania podatku odroczonego mają jednostki, które za poprzedni rok obrotowy przekroczyły co najmniej dwie z następujących trzech wielkości: 1) 17 000 000 zł - w przypadku sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego, 2) 34 000 000 zł - w przypadku przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy,

  • Ustanawianie hipotek na nieruchomościach rolnych i zasady obrotu ziemią rolną po 30 kwietnia 2016 r.

    data dodania: 11.07.2016

    30 kwietnia 2016 r. weszła w życie ustawa z 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Na mocy tej ustawy wprowadzono zmiany m.

  • Ewidencja podatków w jednostce osoby fizycznej i spółce osobowej

    data dodania: 11.07.2016

    Ewidencję rozrachunków z budżetem państwa prowadzi się na koncie "Rozrachunki publicznoprawne". W przypadku osób fizycznych lub spółek osobowych konto to służy do ewidencji rozrachunków z urzędem skarbowym z tytułu VAT, rozrachunków z organami celnymi z tytułu opłat celnych i akcyzy, rozrachunków z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

  • Zasady (polityka) rachunkowości po zmianach ustawy o rachunkowości i KSR nr 7

    data dodania: 11.07.2016

    Po zakończeniu czynności związanych z zamknięciem roku 2015 warto zacząć się przygotowywać do zamknięcia roku 2016. Pierwszym krokiem powinno być uporządkowanie polityki (zasad) rachunkowości z uwzględnieniem zmian ustawy o rachunkowości, które mają obowiązkowo zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdania finansowego za 2016 r.

  • Przekształcenie leasingu operacyjnego w leasing finansowy dla celów bilansowych

    data dodania: 11.07.2016

    Umowy leasingu są kwalifikowane w prawie bilansowym inaczej niż w prawie podatkowym. Często zdarza się, że umowy uznane przez przepisy podatkowe za leasing operacyjny są traktowane w prawie bilansowym jak umowy leasingu finansowego.

  • Rozrachunki z właścicielami w spółkach osobowych

    data dodania: 11.07.2016

    Osobowe spółki handlowe (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna) są odrębnymi podmiotami prawa i działają na podstawie przepisów ustawy - Kodeks spółek handlowych. Specyfika rachunkowości tych spółek wynika m.

  • Sprzedaż nieruchomości firmowej - rozliczenie podatkowe i ewidencja

    data dodania: 30.06.2016

    Nieruchomości to najbardziej wartościowy składnik firmowego majątku. Trudności w rozliczeniu transakcji związanych z ich udziałem biorą się jednak nie tyle z ich wartości, ile z konieczności jednoczesnego uwzględnienia przepisów prawa podatkowego, bilansowego oraz cywilnego.

  • Jak rozliczyć wypłatę dywidendy - w podatkach i rachunkowości

    data dodania: 09.06.2016

    Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określają szczególne zasady opodatkowania dywidend, w tym obowiązek pobierania podatku od dywidend przez płatników, czyli spółki wypłacające dywidendy.

  • Normy czasu pracy w księgowości

    data dodania: 08.06.2016

    Dział/wydział księgowości w każdej firmie stanowi niezbędny trzon. Często zdarza się, że konieczne jest dokonanie określonych rozliczeń i czynności finansowo-księgowych poza normalnymi godzinami pracy obowiązującymi w danym przedsiębiorstwie.

  • Dopuszczalność i zakres udzielania przez bank informacji stanowiących tajemnicę bankową organowi egzekucyjnemu - komornikowi

    data dodania: 08.06.2016

    W czasie prowadzonej działalności gospodarczej zdarza się, że zachwianie płynności finansowej firmy skutkuje wszczęciem przez jej wierzycieli postępowania egzekucyjnego. Często stosowanym środkiem egzekucyjnym jest egzekucja z rachunku bankowego (egzekucja z wierzytelności z rachunku bankowego).

  • Sposób ustalania wykorzystania limitu pomocy de minimis

    data dodania: 08.06.2016

    Jednym z rodzajów pomocy publicznej jest pomoc de minimis. Pomoc de minimis to wsparcie państwa udzielane przedsiębiorcom, które nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. Jest to szczególny przypadek pomocy publicznej.

  • Nowe zasady udzielania pełnomocnictw w sprawach podatkowych

    data dodania: 08.06.2016

    Do 31 grudnia 2015 r. istniał obowiązek złożenia pełnomocnictwa do akt sprawy. Pełnomocnik podatnika miał zatem obowiązek złożenia do akt każdej konkretnej sprawy oryginału pełnomocnictwa lub jego odpisu, co było szczególnie uciążliwe w przypadku biur rachunkowych świadczących kompleksową obsługę spraw podatkowych połączoną z reprezentacją przed organami podatkowymi.

  • Ogólne zasady zatwierdzania i składania sprawozdań finansowych

    data dodania: 08.06.2016

    30 czerwca 2016 r. mija termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok 2015 dla jednostek, których rok obrotowy skończył się 31 grudnia 2015 r. Roczne sprawozdanie finansowe jednostek prowadzących księgi rachunkowe podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający nie później niż sześć miesięcy od dnia bilansowego (dnia zakończenia roku finansowego).

  • Sprawozdawczość jednostek non profit po zmianach

    data dodania: 08.06.2016

  • VAT zapłacony w innym państwie członkowskim

    data dodania: 08.06.2016

    Spółki kupujące towary i usługi za granicą kraju mogą odzyskać VAT zapłacony w innym państwie członkowskim - na podstawie złożonego wniosku VAT-REF. Wniosek należy złożyć wykorzystując środki komunikacji elektronicznej, przez system e-Deklaracje dostępny na stronie internetowej www.

  • Zasady wiekowania należności i zapasów a odpisy aktualizujące

    data dodania: 08.06.2016

    Weryfikacja sald należności i zapasów pozwala nie tylko na wyeliminowanie tych przedawnionych czy przeterminowanych. Systematycznie przeprowadzana służy przede wszystkim bieżącej analizie tych aktywów pod kątem prawdopodobieństwa otrzymania zapłaty - w przypadku należności, a w przypadku zapasów - pod kątem okresu ich utrzymania w magazynie oraz ich właściwej rotacji.

  • Wybór sprawozdawczości jednostek non profit od 1 stycznia 2016 r.

    data dodania: 08.06.2016

  • Rozchód towarów handlowych z zastosowaniem stałych cen ewidencyjnych

    data dodania: 12.05.2016

    Jednostka powinna rozliczyć rozchód towarów handlowych według zasad opisanych w polityce rachunkowości. Zgodnie z zapisami ustawy o rachunkowości towary to rzeczowe aktywa obrotowe nabyte w celu odsprzedaży w stanie nieprzetworzonym.

  • Sprawozdanie finansowe w przeddzień otwarcia likwidacji

    data dodania: 12.05.2016

    Sprawozdanie finansowe sporządzone na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji sporządza się przy braku kontynuacji działalności. Sprawozdanie to nie podlega badaniu przez biegłego rewidenta.

  • Odpisy aktualizujące należności w księgach rachunkowych

    data dodania: 12.05.2016

    Należności sporne i wątpliwe obarczone są istotnym ryzykiem niespłacalności. W związku z tym mogą nie przynieść w przyszłości żadnych korzyści ekonomicznych, wymaganych dla aktywów (art. 3 ust. 1 pkt 12 uor).

  • Rozliczanie zaliczek na delegacje zagraniczne

    data dodania: 12.05.2016

    W przypadku delegacji zagranicznych jednostki stosują różne sposoby wypłaty zaliczki oraz jej ostatecznego rozliczenia. Zaliczki wypłaca się w walucie obcej, a pracownik może dokonać zwrotu - niezależnie od tego, w jakiej walucie otrzymał zaliczkę - w walucie obcej albo w PLN.

  • Projekt zmian w ustawie o rachunkowości dotyczy największych spółek

    data dodania: 12.05.2016

    Celem najnowszej nowelizacji ustawy o rachunkowości jest przede wszystkim implementacja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/95/UE z 22 października 2014 r. zmieniającej dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji niefinansowych i informacji dotyczących różnorodności przez niektóre duże jednostki oraz grupy.

  • Brak obowiązku sporządzenia sprawozdania finansowego należy zgłosić do KRS

    data dodania: 06.05.2016

    Spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, które w danym roku obrotowym prowadziły podatkową księgę przychodów i rozchodów, są zobowiązane do złożenia w KRS oświadczenia o braku obowiązku sporządzenia sprawozdania finansowego.

  • Szczególne zasady rachunkowości zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji

    data dodania: 06.05.2016

  • Sprzedaż towaru za pośrednictwem firmy komisowej - skutki podatkowe i ewidencja księgowa

    data dodania: 28.04.2016

    Firmy coraz częściej wykorzystują umowę komisu do sprzedaży towarów handlowych, np. książek, obuwia itd. Umowa ta wymaga stosowania szczególnych zasad rozliczeń w podatkach i ewidencji księgowej komitenta.

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK