data dodania: 14.11.2016
Zasady ujmowania uprawnień do emisji gazów cieplarnianych wynikają ze znowelizowanego stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie księgowego ujęcia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Stanowisko dotyczy ujęcia w księgach rachunkowych oraz prezentacji w sprawozdaniach finansowych uprawnień do emisji gazów cieplarnianych w rozumieniu ustawy o handlu emisjami.
data dodania: 04.11.2016
Ministerstwo Finansów poinformowało o trwających pracach nad projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości i ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (projekt UC46 z 6 października 2016 r., dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji - www.
data dodania: 13.10.2016
Każda jednostka powinna posiadać dokumentację opisującą w języku polskim przyjęte przez nią zasady (politykę) rachunkowości. Zasadniczo księgi rachunkowe prowadzi się w siedzibie jednostki. Firmy posiadające oddziały/zakłady mogą prowadzić księgi rachunkowe oddziałów/zakładów w siedzibie jednostki albo w siedzibie oddziałów/zakładów.
data dodania: 13.10.2016
Klasyfikując instrumenty finansowe do właściwych kategorii, należy wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj instrumentu finansowego, ale także cel jego nabycia bądź posiadania. Na przykład kupione akcje mogą być zaliczone przez jednostkę do aktywów finansowych przeznaczonych do obrotu (krótkoterminowe)
data dodania: 13.10.2016
Celem badania sprawozdania finansowego jest stwierdzenie, że jednostka rzetelnie i jasno przedstawiła swoją sytuację finansową i majątkową oraz wynik finansowy. Podstawą sporządzenia sprawozdania finansowego są zasady (polityka) rachunkowości.
data dodania: 09.09.2016
Samochody służbowe w firmie oddawane do dyspozycji pracownika w celach służbowych, prywatnych lub służbowo-prywatnych to coraz powszechniejsza praktyka, korzystna także z punktu widzenia pracodawcy. Auto służbowe jako narzędzie pracy ułatwia logistycznie pracę na odpowiednich stanowiskach, a także
data dodania: 09.09.2016
Spółka przyjęła w swojej polityce rachunkowości uproszczenie pozwalające na zaliczanie do kosztów (rachunkowo) jednorazowo zakupu m.in. materiałów biurowych oraz paliwa. Czy w związku z tym ma obowiązek prowadzenia inwentaryzacji na koniec roku (wynika on z przepisów), czy też żeby taką inwentaryzację przeprowadzać, powinna mieć zapisany ten obowiązek w polityce rachunkowości?
data dodania: 09.09.2016
Leasing, obok kredytu bankowego, jest najpopularniejszym źródłem finansowania działalności jednostek. Leasing zwrotny (ang. sale and lease back) stanowi szczególną odmianę transakcji leasingu. Istotą tego typu transakcji jest powiązanie umowy leasingu z poprzedzającą ją umową sprzedaży.
data dodania: 07.09.2016
Zwrot towaru jest na ogół spowodowany jego złą jakością lub istnieniem ukrytych wad. W takiej sytuacji kupujący może m.in. odstąpić od umowy z żądaniem zwrotu wynagrodzenia lub żądać wymiany wadliwego towaru na nowy, pozbawiony wad.
data dodania: 11.08.2016
Firmy, które stają się niewypłacalne, tj. przez dłuższy czas nie mogą się wywiązywać ze swoich zobowiązań, muszą złożyć wniosek o upadłość. W przypadku złożenia wniosku o upadłość stosuje się przepisy Prawa upadłościowego.
data dodania: 11.08.2016
Ogłoszenie upadłości jest z reguły negatywnie odbierane przez społeczeństwo, gdyż jest traktowane jak bankructwo, niezależnie od tego, czy jest to upadłość likwidacyjna czy z możliwością zawarcia układu.
data dodania: 11.08.2016
Specjalne strefy ekonomiczne zostały ustanowione w celu przyspieszenia rozwoju gospodarczego niektórych części kraju. Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terenie specjalnych stref ekonomicznych mogą skorzystać z preferencji w postaci zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych lub od podatku dochodowego od osób prawnych.
data dodania: 11.07.2016
Ewidencję rozrachunków z budżetem państwa prowadzi się na koncie "Rozrachunki publicznoprawne". W przypadku osób fizycznych lub spółek osobowych konto to służy do ewidencji rozrachunków z urzędem skarbowym z tytułu VAT, rozrachunków z organami celnymi z tytułu opłat celnych i akcyzy, rozrachunków z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
data dodania: 11.07.2016
Po zakończeniu czynności związanych z zamknięciem roku 2015 warto zacząć się przygotowywać do zamknięcia roku 2016. Pierwszym krokiem powinno być uporządkowanie polityki (zasad) rachunkowości z uwzględnieniem zmian ustawy o rachunkowości, które mają obowiązkowo zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdania finansowego za 2016 r.
data dodania: 11.07.2016
Umowy leasingu są kwalifikowane w prawie bilansowym inaczej niż w prawie podatkowym. Często zdarza się, że umowy uznane przez przepisy podatkowe za leasing operacyjny są traktowane w prawie bilansowym jak umowy leasingu finansowego.
data dodania: 11.07.2016
Osobowe spółki handlowe (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna) są odrębnymi podmiotami prawa i działają na podstawie przepisów ustawy - Kodeks spółek handlowych. Specyfika rachunkowości tych spółek wynika m.
data dodania: 09.06.2016
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określają szczególne zasady opodatkowania dywidend, w tym obowiązek pobierania podatku od dywidend przez płatników, czyli spółki wypłacające dywidendy.
data dodania: 08.06.2016
Spółki kupujące towary i usługi za granicą kraju mogą odzyskać VAT zapłacony w innym państwie członkowskim - na podstawie złożonego wniosku VAT-REF. Wniosek należy złożyć wykorzystując środki komunikacji elektronicznej, przez system e-Deklaracje dostępny na stronie internetowej www.
data dodania: 08.06.2016
data dodania: 12.05.2016
Jednostka powinna rozliczyć rozchód towarów handlowych według zasad opisanych w polityce rachunkowości. Zgodnie z zapisami ustawy o rachunkowości towary to rzeczowe aktywa obrotowe nabyte w celu odsprzedaży w stanie nieprzetworzonym.
data dodania: 12.05.2016
Sprawozdanie finansowe sporządzone na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji sporządza się przy braku kontynuacji działalności. Sprawozdanie to nie podlega badaniu przez biegłego rewidenta.
data dodania: 12.05.2016
Należności sporne i wątpliwe obarczone są istotnym ryzykiem niespłacalności. W związku z tym mogą nie przynieść w przyszłości żadnych korzyści ekonomicznych, wymaganych dla aktywów (art. 3 ust. 1 pkt 12 uor).
data dodania: 12.05.2016
W przypadku delegacji zagranicznych jednostki stosują różne sposoby wypłaty zaliczki oraz jej ostatecznego rozliczenia. Zaliczki wypłaca się w walucie obcej, a pracownik może dokonać zwrotu - niezależnie od tego, w jakiej walucie otrzymał zaliczkę - w walucie obcej albo w PLN.
data dodania: 06.05.2016
data dodania: 28.04.2016
Firmy coraz częściej wykorzystują umowę komisu do sprzedaży towarów handlowych, np. książek, obuwia itd. Umowa ta wymaga stosowania szczególnych zasad rozliczeń w podatkach i ewidencji księgowej komitenta.