do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
Powrót do menu głównego
  • Odpisy aktualizujące należności w księgach rachunkowych

    data dodania: 12.05.2016

    Należności sporne i wątpliwe obarczone są istotnym ryzykiem niespłacalności. W związku z tym mogą nie przynieść w przyszłości żadnych korzyści ekonomicznych, wymaganych dla aktywów (art. 3 ust. 1 pkt 12 uor).

  • Rozliczanie zaliczek na delegacje zagraniczne

    data dodania: 12.05.2016

    W przypadku delegacji zagranicznych jednostki stosują różne sposoby wypłaty zaliczki oraz jej ostatecznego rozliczenia. Zaliczki wypłaca się w walucie obcej, a pracownik może dokonać zwrotu - niezależnie od tego, w jakiej walucie otrzymał zaliczkę - w walucie obcej albo w PLN.

  • Szczególne zasady rachunkowości zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji

    data dodania: 06.05.2016

  • Sprzedaż towaru za pośrednictwem firmy komisowej - skutki podatkowe i ewidencja księgowa

    data dodania: 28.04.2016

    Firmy coraz częściej wykorzystują umowę komisu do sprzedaży towarów handlowych, np. książek, obuwia itd. Umowa ta wymaga stosowania szczególnych zasad rozliczeń w podatkach i ewidencji księgowej komitenta.

  • Jak jednocześnie spłacić wspólnika i podwyższyć kapitał spółki - skutki podatkowe i ewidencja księgowa

    data dodania: 28.04.2016

    Spółki zadłużone u swoich wspólników mogą rozliczyć się ze wspólnikiem, oferując mu udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki. Rozliczenie to jest zwykle dokonywane albo przez konwersję długu na udziały w podwyższonym kapitale zakładowym, albo przez potrącenie wzajemnych wierzytelności spółki i wspólnika.

  • Skutki podatkowe wypłaty środków pieniężnych zgromadzonych na kapitale zapasowym spółki komandytowej

    data dodania: 12.04.2016

    Spółka komandytowa osiągnęła w 2014 r. zysk, który uchwałą wspólników został w całości przekazany na jej kapitał zapasowy. Wszelkie dochody osiągnięte przez tę spółkę były na bieżąco opodatkowane podatkiem dochodowym przez jej wspólników, a zaliczki na podatek dochodowy były odprowadzane do właściwego urzędu skarbowego.

  • Zasady ujęcia zdarzeń po dniu bilansowym w KSR 7

    data dodania: 12.04.2016

    W praktyce zdarzają się sytuacje, że po zamknięciu ksiąg rachunkowych danego roku obrotowego wystąpią zdarzenia, które dotyczą właśnie tego roku. Sposób postępowania w takim przypadku zależy od momentu wystąpienia zdarzenia oraz od jego wpływu na sprawozdanie finansowe.

  • Rozliczenia międzyokresowe a rozliczenie zakupu

    data dodania: 12.04.2016

    Jakie są zasady księgowania na koncie "Rozliczenie zakupu" oraz na koncie "Rozliczenia międzyokresowe kosztów"? Czym różnią się te dwie pozycje? Proszę o podanie przykładowych księgowań w przypadku ewidencji kosztów na kontach zespołu 4 oraz na kontach zespołu 4 i 5 ZPK.

  • Zdarzenia po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego

    data dodania: 12.04.2016

    Zdarzenia po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego należy ująć w księgach rachunkowych 2016 r. Sposób ujęcia zdarzeń po dniu zatwierdzenia sprawozdania finansowego zależy od tego, czy wartość transakcji jest istotna, czy też nie. Gdy wartość transakcji jest istotna, traktuje się ją jako błąd.

  • Dopłata do kapitału w księgach rachunkowych

    data dodania: 12.04.2016

    Jedną z form dofinansowania spółki kapitałowej są dopłaty wspólników. Dopłaty mogą być przeznaczone na pokrycie straty finansowej, a także na bieżącą lub inwestycyjną działalność firmy. Przepisy nie określają celu dopłat. Dopłaty nie podwyższają kapitału zakładowego.

  • Wycena materiałów biurowych i paliwa - zasady wynikające z polityki rachunkowości

    data dodania: 10.03.2016

    Spółka przyjęła w swojej polityce rachunkowości uproszczenie pozwalające na zaliczanie do kosztów (rachunkowo) jednorazowo zakupu m.in. materiałów biurowych oraz paliwa. Czy w związku z tym ma obowiązek prowadzenia inwentaryzacji na koniec roku (wynika on z przepisów), czy też żeby taką inwentaryzację przeprowadzać, powinna mieć zapisany ten obowiązek w polityce rachunkowości?

  • Małe podmioty - nowa kategoria podmiotów w ustawie o rachunkowości*

    data dodania: 10.03.2016

  • Wartość początkowa samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego

    data dodania: 10.02.2016

    Jedną z form wykorzystywania przedmiotów w prowadzonej działalności gospodarczej jest umowa leasingu. Na ogół umowy leasingu przewidują możliwość wykupu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy. Z punktu widzenia prawa podatkowego wykup samochodu z leasingu operacyjnego powinien być traktowany jak zakup samochodu w drodze nabycia.

  • Remont czy ulepszenie środka trwałego - różnice podatkowe i ewidencja księgowa

    data dodania: 10.02.2016

    Rozróżnienie pojęć "remont" i "ulepszenie środka trwałego" ma szczególne znaczenie pod względem podatkowym oraz ewidencji księgowej. Nieprawidłowe określenie charakteru poniesionych nakładów może doprowadzić do zaniżenia lub zawyżenia wartości początkowej środka trwałego, a w efekcie zawyżenia lub zaniżenia kosztów.

  • Odsetki od nieterminowych płatności - bilansowo i podatkowo

    data dodania: 10.02.2016

    Do rozliczania odsetek zarówno od nieterminowych płatności kontrahentom, jak i od ujemnego salda w rachunku bieżącym stosuje się te same zasady. Bilansowo, stosując zasadę memoriału, odsetki zarachowuje się do ksiąg rachunkowych z datą wystawienia noty przez wierzyciela lub naliczenia odsetek od kredytu w rachunku bankowym.

  • Posezonowa obniżka cen w księgach rachunkowych

    data dodania: 10.02.2016

    W obecnej praktyce gospodarczej podatnik ma prawo swobodnie układać swoje interesy, tak aby działalność gospodarcza była dla niego opłacalna pod względem ekonomicznym. Jednym ze sposobów może być stosowanie opustów cenowych w postaci przeceny, w szczególności na przełomie roku obrotowego.

  • Podział wyniku finansowego w spółkach kapitałowych

    data dodania: 10.02.2016

    Wynik finansowy netto za rok obrotowy jest ewidencjonowany na koncie "Wynik finansowy". Zysk netto osiągnięty za rok obrotowy lub powstała strata pozostają na koncie "Wynik finansowy" do momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego i podjęcia przez zgromadzenie wspólników uchwały o jego podziale lub pokryciu straty.

  • Kapitał zapasowy i jego przeznaczenie

    data dodania: 10.02.2016

    Utworzony w jednostce gospodarczej kapitał zapasowy stanowi dodatkowe, własne źródło finansowania składników aktywów. Dzięki przeznaczeniu zysku na kapitał zapasowy w jednostce pozostaje wypracowany przez nią zysk.

  • Zmiany w ujmowaniu w księgach rachunkowych i prezentacji zdarzeń losowych

    data dodania: 09.02.2016

    Od 1 stycznia 2016 r. został zlikwidowany obowiązek wyodrębniania w księgach rachunkowych oraz prezentowania w rachunku zysków i strat informacji dotyczących strat i zysków nadzwyczajnych. Oznacza to z jednej strony konieczność wprowadzenia zmian w ewidencji księgowej dotyczącej zdarzeń o charakterze

  • Koszty na przełomie 2015 i 2016 r.

    data dodania: 19.01.2016

    Podatkowo koszty należy kwalifikować jako bezpośrednio albo pośrednio związane z przychodami danego roku. Zaliczenie kosztu do jednego z tych dwóch rodzajów decyduje o momencie zaliczenia ich do kosztów podatkowych. Ma to szczególnie istotne znaczenie na przełomie lat podatkowych.

  • Nowelizacja Stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie księgowego ujęcia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych

    data dodania: 19.01.2016

    Komitet Standardów Rachunkowości na posiedzeniu 8 grudnia 2015 r. podjął uchwałę przyjmującą nowelizację stanowiska Komitetu w sprawie księgowego ujęcia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Zmiany są wynikiem przyjęcia nowej ustawy z 12 czerwca 2015 r.

  • Rachunkowość oddziału samobilansującego

    data dodania: 19.01.2016

    Do stosowania zapisów ustawy o rachunkowości zobowiązane są m.in. spółki kapitałowe, tj. spółki z o.o., spółki akcyjne. Spółki kapitałowe mogą wyodrębnić organizacyjnie w swojej strukturze oddziały (zakłady), które nie posiadają osobowości prawnej i: ● samodzielnie sporządzają sprawozdanie finansowe - są to oddziały samobilansujące,

  • Rachunkowość - Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016

    data dodania: 23.12.2015

  • Ujęcie w księgach rachunkowych oświadczenia inviPay o zwrocie transakcji do sprzedawcy

    data dodania: 14.12.2015

    InviPay, w przypadkach określonych w regulaminie rozliczeniowym, ma możliwość zwrotu nabytej transakcji do sprzedawcy, jeżeli odbiorca nie rozliczy jej całkowicie w systemie inviPay. W szczególności ma to zastosowanie w razie sporów między stronami transakcji oraz braku rozliczenia się odbiorcy z systemem inviPay w określonym czasie (przy założeniu nieskorzystania przez sprzedawcę z opcji braku ryzyka zapłaty).

  • Przygotowanie się do badania sprawozdania finansowego

    data dodania: 14.12.2015

    Celem badania sprawozdania finansowego jest wydanie przez biegłego rewidenta opinii, że sprawozdanie jest sporządzone prawidłowo oraz rzetelnie i jasno przedstawia sytuację majątkową i finansową jednostki.

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK