| data dodania: 18.11.2018
Koszty zostały zdefiniowane w ustawie o rachunkowości jako uprawdopodobnione zmniejszenia w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie: - zmniejszenia wartości aktywów, - zwiększenia wartości zobowiązań i rezerw, które doprowadzą do zmniejszenia kapitału własnego lub zwiększenia jego niedoboru w inny sposób niż wycofanie środków przez udziałowców lub właścicieli.
| data dodania: 20.10.2018
To już ostatni moment na wybór biegłego rewidenta. Jeżeli jednostka podlega obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta, musi jak najszybciej dokonać jego wyboru. Umowę z biegłym rewidentem zawiera kierownik jednostki w terminie umożliwiającym udział biegłego w inwentaryzacji.
| data dodania: 20.10.2018
Utworzony w jednostce gospodarczej kapitał zapasowy jest odzwierciedleniem dodatkowego własnego źródło finansowania składników aktywów. Co za tym idzie - poprzez przeznaczenie zysku na kapitał zapasowy w jednostce pozostaje wypracowany przez nią zysk.
| data dodania: 20.10.2018
Kapitał z aktualizacji wyceny obejmuje skutki aktualizacji wyceny środków trwałych i innych składników majątku nierozliczanej wynikowo. Kapitał ten nie może być przeznaczony do podziału ani na zasilenie innych kapitałów (funduszy) aż do chwili, gdy zostaną spełnione warunki określone w ustawie o rachunkowości, uzasadniające odpisanie części lub całości tego kapitału.
| data dodania: 20.10.2018
Środki trwałe są zdefiniowane w prawie bilansowym i prawie podatkowym w zbliżony sposób. W prawie bilansowym za środki trwałe uważa się rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki.
| data dodania: 04.10.2018
W spółkach kapitałowych zdarza się, że wspólnik (osoba fizyczna) po udzieleniu spółce oprocentowanej pożyczki decyduje, że nie chce zwrotu pożyczki i należnych odsetek, a przysługującą mu z tego tytułu wierzytelność chce zamienić na udziały w podwyższonym kapitale zakładowym.
| data dodania: 02.10.2018
1 stycznia 2019 r. - to data planowanego wejścia w życie wielu korzystnych zmian w ustawie o rachunkowości. Projekt przewiduje m.in rozszerzenie katalogu jednostek mikro i małych, jak również częściowe zbliżenie rachunkowości do przepisów podatkowych (np.
| data dodania: 19.09.2018
W myśl przepisów o rachunkowości przyjęte przez jednostkę zasady (polityka) rachunkowości należy stosować w sposób ciągły, dokonując grupowania operacji gospodarczych, wyceny aktywów i pasywów, w tym także odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych, ustalania wyniku finansowego i sporządzania sprawozdań finansowych, tak aby za kolejne lata informacje z nich wynikające były porównywalne.
| data dodania: 19.09.2018
Wraz z upływem roku obrotowego, na dzień kończący ten rok, jednostki mają obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych oraz sporządzenia na ich podstawie sprawozdania finansowego, stosując zasady wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego określone w ustawie o rachunkowości (dalej: uor).
| data dodania: 19.09.2018
Jednostki gospodarcze gromadzą środki pieniężne na rachunkach bankowych prowadzonych w walucie krajowej oraz w walucie obcej na rachunkach walutowych. Wpływy na rachunki bankowe jednostki mogą pochodzić z zapłaty należności, zaciągniętych kredytów lub pożyczek oraz zakupów walut w banku bądź kantorze.
| data dodania: 06.09.2018
Podmioty gospodarcze w toku prowadzonej działalności bardzo często wykorzystują samochody osobowe, których podstawą używania jest umowa leasingu. Po zakończeniu umowy samochód może zostać wykupiony przez przedsiębiorcę i dalej używany na potrzeby prowadzonej działalności, a następnie sprzedany.
| data dodania: 17.08.2018
Prowadzenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorstwa produkcyjne wymaga posiadania odpowiedniej ilości zapasów surowców i materiałów niezbędnych do produkcji. Poziom ten powinien z jednej strony zapewniać ciągłość procesu produkcji i sprzedaży, jednak z drugiej strony nie powinien generować zbyt wysokich kosztów utrzymania zapasów.
| data dodania: 20.06.2018
Wycena instrumentów pochodnych odbywa się tak, jak wszystkich innych aktywów lub zobowiązań finansowych przeznaczonych do obrotu - w wartości godziwej. W wielu przypadkach wycena instrumentów jest o tyle ułatwiona, że są one notowane na regulowanych rynkach giełdowych lub notowane są na nich bazowe instrumenty finansowe, od wartości których jest uzależniona wartość samego instrumentu pochodnego.
| data dodania: 20.06.2018
Faktoring to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się i najbardziej elastycznych form finansowania. Coraz więcej firm korzysta z różnych form faktoringu, warto więc przyjrzeć się prawidłowej ewidencji księgowej tej konstrukcji finansowania przedsiębiorstw.
| data dodania: 11.06.2018
Decyzję o podziale zysku lub pokryciu straty jednostka podejmuje w nowym roku obrotowym po sporządzeniu i zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego. Oznacza to, że uchwałę o podziale zysku/pokryciu straty za 2017 r.
| data dodania: 21.05.2018
Podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej co do zasady wiąże się z koniecznością zmiany umowy spółki. Czynność ta wymaga podjęcia uchwały wspólników w formie aktu notarialnego. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy podwyższenie kapitału zakładowego następuje na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki przewidujących maksymalną wysokość podwyższenia kapitału zakładowego i termin tego podwyższenia.
| data dodania: 21.05.2018
W myśl zapisów ustawy o rachunkowości przyjęte zasady (politykę) rachunkowości należy stosować w sposób ciągły, dokonując w kolejnych latach obrotowych jednakowego grupowania operacji gospodarczych, wyceny aktywów i pasywów, w tym także odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych, ustalając wynik finansowy i sporządzając sprawozdania finansowe tak, aby za kolejne lata informacje z nich wynikające były porównywalne.
| data dodania: 21.05.2018
Podmioty gospodarcze mające wierzytelności z tytułu sprzedaży towarów lub usług, których dłużnik z różnych względów nie uregulował, niekiedy podejmują decyzję o sprzedaży wierzytelności innej firmie, zajmującej się np.
| data dodania: 21.05.2018
Środki trwałe używane sezonowo to składniki majątku, które ze względu na swoją specyfikę albo ze względu na rodzaj i charakter prowadzonej działalności są wykorzystywane przez podatnika tylko w określonych miesiącach roku.
| data dodania: 21.05.2018
Ze spółki jawnej występuje jeden ze wspólników. Musimy ustalić wartość jego wkładu pieniężnego. Co zrobić z pobranymi przez niego zaliczkami na poczet zysku osiąganego przez spółkę?
| data dodania: 16.04.2018
Wypracowany w danym roku obrotowym przez podmiot gospodarczy wynik finansowy netto jest ewidencjonowany na koncie „Wynik finansowy”. Osiągnięty za ten rok zysk netto lub powstała strata pozostaje na koncie „Wynik finansowy” do momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego i podjęcia przez wspólników uchwały o podziale zysku lub pokryciu straty.
| data dodania: 16.04.2018
W związku z zakończeniem roku obrotowego podmioty gospodarcze powinny dokonać przeglądu informacji wprowadzonych w ciągu roku obrotowego do ksiąg rachunkowych. Następnie, co najmniej na dzień bilansowy, należy wycenić poszczególne składniki aktywów i pasywów.
| data dodania: 16.04.2018
Celem wyceny zobowiązań lub należności finansowych w skorygowanej cenie nabycia jest równomierne i proporcjonalne do zaangażowania kapitału rozłożenie w czasie kosztów finansowania w postaci odsetek, opłat, prowizji i innych płatności.
| data dodania: 16.04.2018
Dla celów prawidłowego ustalania wyniku finansowego oraz podstawy opodatkowania należy odpowiednio uporządkować zarówno koszty, jak i przychody. W szczególności istotne znaczenie ma to w przypadku kosztów bilansowych, które niekoniecznie są równe kosztom podatkowym.
| data dodania: 16.04.2018
Duża firma zatrudniająca ponad 1000 pracowników chce stworzyć rezerwę na odprawy pośmiertne dla pracowników. Jak to zrobić?