do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
Powrót do menu głównego
  • Dopłaty do kapitału w spółce z o.o.

    Artykuł aktualny | data dodania: 13.08.2024

    Właściciele udziałów lub akcji w spółce kapitałowej mogą wspomóc finansowo spółkę poprzez dodatkowe źródło finansowania w formie dopłat do kapitału. Dopłaty mogą być wnoszone w związku z czasowymi trudnościami finansowymi jednostki, potrzebą jej dokapitalizowania lub koniecznością poniesienia dodatkowych nakładów inwestycyjnych.

  • Towary w księgach rachunkowych jednostki handlowej

    Artykuł aktualny | data dodania: 13.08.2024

    Towary to składniki rzeczowych aktywów obrotowych wytworzone przez inne jednostki, nabyte w celu dalszej odsprzedaży w niezmienionej postaci. Towarami mogą być również własne produkty przedsiębiorstwa, jeśli są sprzedawane w sklepach fabrycznych należących do producenta.

  • Obowiązek poddania sprawozdania finansowego za 2024 r. badaniu przez biegłego rewidenta

    Artykuł aktualny | data dodania: 13.08.2024

    Badaniu sprawozdań finansowych za 2024 r. podlegają jednostki, które ze względu na formę prawną lub przekroczenie limitów zgodnie z ustawą o rachunkowości mają taki obowiązek.

  • Podpisywanie sprawozdania finansowego – wybrane wątpliwości

    Artykuł aktualny | data dodania: 14.02.2024

    Chociaż sprawozdania finansowe już od 2018 r. składane są wyłącznie w formie elektronicznej i podpisywane za pomocą podpisu elektronicznego, to nadal występują wątpliwości dotyczące tych czynności. Przedstawiamy te najczęściej się pojawiające.

  • Co zwalnia biuro rachunkowe z odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania

    Artykuł aktualny | data dodania: 06.12.2021

    Nie każde niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania pociąga za sobą odpowiedzialność biura rachunkowego. Taką odpowiedzialność wywołuje jedynie niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania, które jest następstwem okoliczności przez biuro zawinionych i które doprowadziło do powstania szkody przy wystąpieniu normalnego związku przyczynowego pomiędzy niewykonaniem zobowiązania a szkodą.

  • Kiedy biuro rachunkowe ma do czynienia z prawem autorskim

    Artykuł aktualny | data dodania: 19.10.2021

    Biuro rachunkowe ma często do czynienia z przepisami ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Dotyczy to wielu czynności podejmowanych przez księgowego, zwłaszcza gdy posługuje się wzorami pism, umów, pisze artykuły lub książki, redaguje wiadomości e-mail do klientów czy ustala wysokość kosztów uzyskania przychodu w przypadku umowy o dzieło.

  • Czyżby nieuchronny znaczny wzrost cen usług księgowych w 2022 r.

    Artykuł aktualny | data dodania: 19.10.2021

    Wiele biur rachunkowych od wejścia w życie przepisów dotyczących nowego JPK-V7 doświadczyło istotnych zmian, a niektóre wręcz pewnego rodzaju wstrząsu. Dosyć znacznie wzrósł czas konieczny do zaksięgowania jednego klienta, co sprawiło, że jedna księgowa jest w stanie obsłużyć o wiele

  • Jak wybrać dobre biuro rachunkowe

    data dodania: 03.01.2017

    Każdy właściciel nowopowstałej działalności gospodarczej w pierwszej kolejności szuka dobrego biura rachunkowego. Pomoc księgowa jest najlepszym rozwiązaniem dla początkującego przedsiębiorcy, który dopiero zaczyna swoją karierę z własną działalnością gospodarczą ale również dla przedsiębiorcy, który istnieje już długo na rynku a jego rozliczenia księgowe są coraz bardziej skomplikowane.

  • Czy zakładowy plan kont powinien zawierać też konta, które są potencjalnie możliwe do założenia w przyszłości?

    data dodania: 03.01.2017

    Czy polityka rachunkowości i będący jej częścią plan kont muszą ujmować wszystkie konta, jakie są możliwe do założenia w przyszłości (np. według wzorcowego planu kont)? Czy wystarczy, że opisze się tylko te konta i operacje na nich, które są na dzień dzisiejszy wykorzystywane w firmie?

  • Biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość?

    data dodania: 03.01.2017

    Księgowość prowadzona we własnym zakresie czy biuro rachunkowe? Ekspert podpowiada przedsiębiorcom rozpoczynającym działalność gospodarczą, które rozwiązanie wybrać.

  • Czy warto sprawdzać księgowego?

    data dodania: 03.01.2017

    Wydawać by się mogło, że zawarcie umowy z biurem rachunkowym o prowadzenie ksiąg rachunkowych zdejmuje z przedsiębiorcy troskę o ich rzetelność. Zetknięcie się z rzeczywistością prawną, a konkretnie z art.

  • Księgowość: prowadzić samodzielnie czy zlecić biuru

    data dodania: 03.01.2017

    Nawet w przypadku firmy niewielkich rozmiarów prowadzenie księgowości może okazać się nie lada wyzwaniem. Dlatego już na wstępie należy zastanowić się, czy nasze zobowiązania w stosunku do urzędów - przede wszystkim skarbowych i ZUS będziemy wypełniać samodzielnie, czy też powierzymy je wyspecjalizowanym podmiotom - doradcy podatkowemu, biuru rachunkowemu, lub biegłemu rewidentowi.

  • Jak wybrać biuro rachunkowe

    data dodania: 03.01.2017

    Wybranie dobrego biura rachunkowego do obsługi firmy to spore wyzwanie. Od właściwego wyboru bardzo dużo zależy a przede wszystkim prawidłowe rozliczenia z urzędem skarbowym. Ewentualny błąd w takich rozliczeniach może mieć poważne konsekwencje.

  • Jaką odpowiedzialność ponoszą biura księgowe

    data dodania: 03.01.2017

    Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i zdecydują się na opodatkowanie na zasadach ogólnych bądź podatkiem liniowym są zobligowane przepisami do prowadzenie Książki Przychodów i Rozchodów, czyli tzw. KPIR.

  • Jaką umowę podpisać z biurem rachunkowym

    data dodania: 03.01.2017

    Zazwyczaj biuro rachunkowe proponuje swoim klientom własny wzór umowy. Nie oznacza to jednak, że nic nie można w takiej umowie zmienić. O czym powinieneś pamiętać w takiej sytuacji.

  • Lista osób posiadających certyfikat księgowy

    data dodania: 03.01.2017

    Prezentujemy oficjalną listę osób posiadających certyfikat księgowy - dane otrzymane z Ministerstwa Finansów.

  • Poinformuj urząd o przekazaniu ksiąg

    data dodania: 03.01.2017

  • Dlaczego warto zlecić prowadzenie księgowości biuru rachunkowemu

    data dodania: 03.01.2017

    Można oczywiście samemu prowadzić księgowość swojej firmy. W trochę większych podmiotach często sensowne jest zatrudnienie księgowej na miejscu. Jednak prowadzenie księgowości przez zewnętrzne biuro rachunkowe ma kilka co najmniej zalet.

  • Odbiór dokumentów przez biuro rachunkowe online

    data dodania: 03.01.2017

    Szukasz nowoczesnego i sprawnego biura rachunkowego? Zwróć uwagę na to, w jaki sposób odbywa się przekazywanie do niego dokumentów księgowych. Możliwość przekazywania ich online to pierwsza wskazówka mówiąca o tym, że masz do czynienia z biurem rachunkowym, które jest zaawansowane technologicznie.

  • 3 powody, dla których warto korzystać z nowoczesnych biur księgowych

    data dodania: 03.01.2017

    Czym charakteryzuje się nowoczesne biuro księgowe? To nie tylko biuro zatrudniające specjalistów, którzy są na bieżąco z przepisami i nowelizacjami, ale też firma, której sposób funkcjonowania jest dla klienta przyjazny i ułatwia mu prowadzenie biznesu.

  • 4 mity na temat outsourcingu księgowości w średniej firmie

    data dodania: 03.01.2017

    Jak wynika z raportu przygotowanego przez firmę Grant Thornton, w Polsce jedynie 8% średnich i dużych firm zlecało kiedykolwiek obsługę księgową na zewnątrz. Z 35 badanych krajów niższy współczynnik ma jedynie Malezja, gdzie outsourcing księgowy w dużych i średnich firmach prowadzi jedynie 6% przedsiębiorstw.

  • Odszkodowanie wypłacone z OC biura rachunkowego

    data dodania: 03.01.2017

    Czy odszkodowanie wypłacone z ubezpieczania OC biura rachunkowego stanowi przychód z działalności gospodarczej, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

  • Umowa biura rachunkowego z klientem - wzór

    data dodania: 03.01.2017

    Podstawą świadczenia usług klientom przez każde biuro księgowe powinna być pisemna umowa. Umowa biura rachunkowego z klientem określa nie tylko zakres usług i wysokość wynagrodzenia, ale także wzajemne prawa i obowiązki, tryb zmiany zasad współpracy oraz sposób i termin jej zakończenia.

  • Biuro rachunkowe pełnomocnikiem ogólnym

    data dodania: 03.01.2017

  • Co lepsze, tradycyjna księgowość, czy e-księgowość?

    data dodania: 03.01.2017

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK