data dodania: 01.05.2023
Upływ nadmiernie długiego okresu między przeprowadzeniem konsultacji związkowych a datą wypowiedzenia umowy o pracę stanowi naruszenie przepisów Kodeksu pracy i obliguje pracodawcę do ponownej konsultacji, niezależnie od aktualności przyczyny wypowiedzenia.
data dodania: 23.05.2023
Do stwierdzenia mobbingu nie jest wymagane wykazanie umyślnego zamiaru wywołania rozstroju zdrowia u pracownika. Skutki zachowania mobbera, które są istotną cechą mobbingu mogą, lecz nie muszą być zamierzone.
data dodania: 08.06.2023
Inne
data dodania: 19.05.2023
Zasiłek dla bezrobotnych pobrany przez osobę, której z mocą wsteczną przyznano świadczenie pielęgnacyjne za okres, w którym pobierała ten zasiłek, jest świadczeniem nienależnym i podlega zwrotowi, gdyż pobieranie zasiłku dla bezrobotnych nie jest prawnie możliwe w okresie, w którym przysługuje świadczenie pielęgnacyjne.
data dodania: 16.05.2023
Ocena przesłanek gotowości do pracy zależy od okoliczności faktycznych konkretnej sprawy, stąd też w kwestii częstotliwości manifestowania przez pracownika gotowości do pracy wyrażano w orzecznictwie różne poglądy, przy akceptacji wyjściowego stwierdzenia, zgodnie z którym bierne oczekiwanie pracownika na wezwanie go przez pracodawcę do wykonywania pracy nie oznacza gotowości do pracy w rozumieniu art.
data dodania: 24.02.2024
Przekroczenie terminu załatwienia sprawy, o którym mowa w art. 35 § 1 i 3 k.p.a., zignorowanie przez organ złożonego w opiciu o przepis art. 36 § 1 k.p.a. ponaglenia, i zapoznanie się z wnioskiem strony po raz pierwszy dopiero po złożeniu skargi na bezczynność, o której mowa w art.
data dodania: 04.09.2023
W przypadku osoby zarządzającej spółką kapitałową, zatrudnionej na podstawie stosunku pracy, podporządkowanie hierarchiczne jest zastąpione podporządkowaniem autonomicznym, gdzie pracodawca wyznacza jedynie godziny i zakres zadań, pozostawiając pracownikowi swobodę w zakresie sposobu ich realizacji.
data dodania: 05.06.2023
Ustanie zatrudnienia może naruszać podstawowe standardy prawa pracy, gdy ustawowe wygaśnięcie stosunku pracy w układzie z ofertą dalszej pracy stanowi dla pracownika nowe dwuelementowe rozwiązanie, aplikowane jeszcze przed ustaniem zatrudnienia, a które wypiera dotychczasową treść stosunku pracy i narusza art.
data dodania: 23.05.2023
Przejęcie samych zadań nie jest wystarczające dla zastosowania art. 231 k.p. w sytuacji, gdy działalność przedsiębiorstwa opiera się w znaczącej mierze na substracie materialnym, który nie został przejęty.
data dodania: 08.05.2023
Praca konduktora wagonów sypialnych i z miejscami do leżenia jest pracą związaną z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy, w rozumieniu przepisu art. 136 § 1 k.p. Do pracownika zatrudnionego na stanowisku konduktora wagonów sypialnych i z miejscami do leżenia może mieć zastosowanie system równoważnego czasu pracy, przewidziany w art.
data dodania: 01.05.2023
W zakresie ochrony stosunku pracy, rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia jest niezgodne z prawem i narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę. W przypadku podejrzenia nadużycia prawa przez stronę w trakcie takiego rozwiązania, sędziowie mają swobodę uznaniową w zakresie zastosowania art.
data dodania: 01.05.2023
Ocena stanu zdrowia osoby w wieku do 16-tego roku życia dokonywana w celu ustalenia, czy jest ona osobą niepełnosprawną musi uwzględniać w pierwszej kolejności ustalenie, czy u takiej osoby występują stany chorobowe wymienione w § 2 ust.
data dodania: 20.07.2023
Osoby niepełnosprawne ; Działalność gospodarcza
data dodania: 06.05.2023
W przypadku powołania dyrektora instytucji kultury w sposób dorozumiany, bez wyraźnego aktu powołania, brak jest podstaw do przyjęcia, że powołanie nastąpiło na maksymalny okres siedmiu lat, zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o działalności kulturalnej.
data dodania: 19.03.2023
Należy prowadzić rozliczeniowy rachunek bankowy środków ZFRON oraz wydawać środki tego funduszu wyłącznie z tego rachunku, a nieprowadzenie takiego rachunku może skutkować obowiązkiem wpłaty sankcji na rzecz PFRON, zgodnie z art. 33 ust. 3 pkt 2 i pkt 2a ustawy o rehabilitacji.
data dodania: 24.04.2023
Przyjmuje się, że niemożliwość lub niecelowość wydania orzeczenia o przywróceniu pracownika do pracy uzasadniają okoliczności wiążące się z jednej strony z funkcjonowaniem zakładu pracy, z drugiej zaś - z pewnymi, nawet niezawinionymi okolicznościami dotyczącymi osoby pracownika, najczęściej jednak z jego na tyle nagannym postępowaniem, że powrót do pracy tego pracownika byłby niewskazany.
data dodania: 24.04.2023
Aby uznać podmiotowość pracodawcy, jednostka organizacyjna powinna spełniać trzy kumulatywne warunki: posiadać wystarczającą samodzielność organizacyjną i majątkową, zatrudniać pracowników we własnym imieniu oraz być wyodrębniona w sposób sformalizowany.
data dodania: 02.02.2023
Odrzucenie skargi kasacyjnej
data dodania: 01.05.2023
W kontekście ubezpieczeń społecznych, legitymowanie się przez ubezpieczonego statusem pracownika rzeczywiście świadczącego pracę w ramach stosunku pracy jest ważniejsze niż samo posiadanie umowy o pracę, przystąpienie do ubezpieczenia i opłacanie składek z tego tytułu.
data dodania: 01.05.2023
Istotą zakazu retroakcji właściwej, ujętego w art. 3 in principio k.c., jest to, że jeśli dane zdarzenie cywilnoprawne wywołało skutek określony przepisami składającymi się na stan prawny obowiązujący w czasie zajścia tego zdarzenia, to skutek ten nie może następnie podlegać zmianie w wyniku wprowadzenia nowych przepisów, regulujących tę samą sytuację prawną.
data dodania: 03.02.2023
Odrzucenie zażalenia
data dodania: 28.01.2023
Odrzucenie skargi
data dodania: 24.04.2023
Nie ma żadnych przeszkód, by skonstruować pakiet socjalny w taki sposób, że będzie z niego wynikało cywilnoprawne zobowiązanie inwestora do zrealizowania określonych świadczeń ustalonych w pakiecie na rzecz pracowników kontrolowanego przez niego pracodawcy.
data dodania: 06.04.2023
Art. 17 ust. 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości nie normuje mocy dowodowej badania przeprowadzonego przez uprawnione organy, nie wyklucza dopuszczalności podważania wyników tego badania w procedurze odwoławczej ani nie zakazuje pracodawcom organizowania i przeprowadzania kontroli trzeźwości.
data dodania: 20.03.2023
Zachęcanie pracowników do zerwania zatrudnienia "w zamian" za podwyższenie wynagrodzenia jest niekorzystne dla pracowników, zgodnie z art. 9 § 2 k.p. i ustawą o zmianie niektórych ustaw w związku z obniżeniem wieku emerytalnego.