do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
Powrót do menu głównego
  • Księgi rachunkowe uznawane za rzetelne, bezbłędne, sprawdzalne i prowadzone na bieżąco

    data dodania: 18.11.2015

    W związku ze zbliżającym się tzw. wstępnym zamknięciem ksiąg rachunkowych, tj. na dzień kończący rok obrotowy, nie później niż w ciągu trzech miesięcy od tego dnia, należy przeanalizować, czy księgi rachunkowe są uznawane za rzetelne, bezbłędne, sprawdzalne i prowadzone na bieżąco.

  • Ewidencja księgowa poszczególnych rodzajów faktoringu

    data dodania: 18.11.2015

    Faktoring to coraz częściej wykorzystywany sposób finansowania działalności firm. Polega na wykupieniu przez wyspecjalizowaną firmę (faktora) nieprzeterminowanych wierzytelności z odroczonym terminem płatności od wystawcy faktury (faktoranta).

  • Tytuły i sposoby ustalania różnic przejściowych - w aktywach i zobowiązaniach

    data dodania: 19.10.2015

    Obowiązek ustalania podatku odroczonego mają jednostki podlegające badaniu przez biegłego rewidenta. Niemniej jednak tworzenia aktywów lub pasywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego zaleca się wszystkim jednostkom. Zapewnia to bowiem współmierność przychodów i kosztów oraz podatku dochodowego.

  • Uproszczona ewidencja zapasów materiałów na przykładzie jednostki budowlanej

    data dodania: 19.10.2015

    Ewidencja materiałów w jednostkach produkcyjnych jest jedną z najistotniejszych czynności. Jej poprawność i precyzyjność mogą przesądzić o prawidłowości kalkulacji kosztu wytworzenia. Przepisy ustawy o rachunkowości dają jednostkom wybór w zakresie ewidencji materiałów.

  • Przejście z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe

    data dodania: 19.10.2015

    Większość małych podmiotów gospodarczych prowadzi księgę przychodów i rozchodów. Jeżeli jednak ich obroty w danym roku przekroczą limit 1 200 000 euro w przeliczeniu na PLN, wtedy mają obowiązek przejść od następnego roku obrotowego na księgi rachunkowe.

  • Kontrakty forward w księgach rachunkowych

    data dodania: 19.10.2015

    Często pojawia się pytanie, jak ująć kontrakty forward w księgach rachunkowych. Ujmowanie w księgach rachunkowych tych umów zależy od tego, czy jednostka podlega badaniu przez biegłego rewidenta, czy też nie.

  • Zyski i straty nadzwyczajne

    data dodania: 19.10.2015

    Finansowe skutki zdarzeń trudnych do przewidzenia oraz zdarzeń niezwiązanych z ryzykiem prowadzenia działalności przez jednostkę zalicza się odpowiednio do zysków lub strat nadzwyczajnych.

  • Ewidencja niskocennych składników majątkowych

    data dodania: 19.10.2015

    Jednostka może określić w dokumentacji opisującej przyjęte zasady (politykę) rachunkowości, w odniesieniu do składników majątku, których jednostkowa wartość nie przekracza 3500 zł, rozwiązania, jakie można stosować dla celów podatkowych.

  • Wierzytelności nieściągalne - w rozliczeniach podatkowych i ewidencji wierzyciela i dłużnika

    data dodania: 14.10.2015

    Wierzyciele mogą rozliczać wierzytelności nieściągalne w kosztach uzyskania przychodów oraz korygować podstawę opodatkowania VAT i podatek należny. W tym celu muszą spełnić warunki określone przepisami.

  • Plusy i minusy zmian w ustawie o rachunkowości

    data dodania: 29.09.2015

    23 września 2015 r. weszła w życie duża zmiana ustawy o rachunkowości. Wprowadza ona uproszczenia dotyczące jednostek małych, a przede wszystkim uproszczenia w ich sprawozdawczości finansowej. Jednak nie tylko jednostki małe są "adresatem" wprowadzonych zmian i nie wszystkie zmiany dotyczą uproszczeń.

  • Rozliczenie najmu nieruchomości przez najemcę - podatek dochodowy

    data dodania: 15.09.2015

  • Rozliczenie najmu nieruchomości przez wynajmującego - podatek dochodowy

    data dodania: 15.09.2015

  • Usługi budowlane oraz gospodarka materiałowa i ich ewidencje

    data dodania: 14.09.2015

    Usługi ogólnobudowlane będące krótkoterminowymi usługami budowlanymi mogą być wycenione po koszcie wytworzenia i wykazane w aktywach obrotowych jako produkcja w toku, jeśli ich wykonanie na koniec roku obrotowego nie jest istotne.

  • Sprzedaż i zakup towarów na raty - skutki podatkowe i sposób ujęcia w księgach

    data dodania: 11.08.2015

    Transakcje sprzedaży i zakupu w systemie ratalnym mają swoje zalety ekonomiczne. Rozłożenie na raty płatności za towar powoduje jednak liczne wątpliwości co do rozliczenia sprzedaży i zakupu w rachunku podatkowym oraz ujęcia transakcji w księgach rachunkowych. Przede wszystkim nasuwają się pytania:

  • Transakcje związane z udziałami w spółce z o.o.

    data dodania: 10.08.2015

    Osoba (fizyczna lub prawna) obejmująca udziały w spółce z o.o. inwestuje swój kapitał w formie pieniężnej bądź niepieniężnej, który później jest wykorzystywany przez spółkę. Udział jest więc tzw.

  • Błędne rozliczenie kosztów sprzedanych produktów a zmiana stanu zapasów

    data dodania: 10.08.2015

    Pierwszym rokiem działalności spółki był 2014 r. Spółka zajmuje się produkcją części samochodowych. W pierwszym roku nie był wprowadzony moduł produkcyjny. W związku z tym koszty produkcji ewidencjonowano według norm.

  • Przekształcenie leasingu operacyjnego w leasing finansowy dla celów bilansowych

    data dodania: 10.08.2015

    Umowy leasingu są kwalifikowane w prawie bilansowym inaczej niż w prawie podatkowym. Często zdarza się, że umowy uznane przez przepisy podatkowe za leasing operacyjny są traktowane w prawie bilansowym jak umowy leasingu finansowego.

  • Korekta z tytułu różnic kursowych z wyceny bilansowej w księgach rachunkowych

    data dodania: 10.08.2015

    Prawidłowa wycena poszczególnych składników aktywów i pasywów jest niezwykle istotna. Kursy walut mogą podlegać znacznym wahaniom. Wszystkie operacje wyrażone w walutach obcych należy wyceniać nie rzadziej niż na dzień bilansowy po obowiązującym na ten dzień średnim kursie NBP.

  • Ujawnienie środka trwałego

    data dodania: 10.08.2015

    Celem inwentaryzacji jest porównanie stanu rzeczywistego ze stanem ewidencyjnym aktywów i pasywów jednostki, tak aby prezentowane w sprawozdaniu finansowym dane odzwierciedlały ich realną wartość. Efektem przeprowadzonej inwentaryzacji mogą być niedobory lub nadwyżki, których wyjaśnienie i rozliczenie należy ująć w księgach rachunkowych roku, na który przypadał termin inwentaryzacji (art.

  • Zasady (polityka) rachunkowości i ich zmiany w świetle ustawy o rachunkowości i KSR

    data dodania: 16.07.2015

    Jest dopiero lipiec, ale w okresie wakacyjnym warto już pomału zacząć się przygotowywać do zamknięcia roku 2015. Pierwszym krokiem powinno być uporządkowanie (czasem przygotowanie) polityki (zasad) rachunkowości, która jest podstawą wszelkich czynności związanych nie tylko z zamknięciem roku obrotowego, ale także z prowadzeniem ksiąg rachunkowych.

  • Aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa

    data dodania: 16.07.2015

    Z punktu widzenia wkładu do innego przedsiębiorstwa istotne znaczenie ma to, czy wnoszona jest zorganizowana część przedsiębiorstwa (ZCP) czy poszczególne składniki majątkowe. Kwestia ta jest istotna także ze względów podatkowych, ponieważ w zależności od tego, czy mamy do czynienia z aportem składnika majątku czy ZCP, należy stosować inne przepisy podatkowe.

  • Wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci środka trwałego do spółki kapitałowej

    data dodania: 16.07.2015

    Wnosząc wkład do spółki kapitałowej, należy zwrócić uwagę na wymogi Kodeksu spółek handlowych w tym zakresie oraz na przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nieprawidłowa wycena przedmiotu aportu może bowiem skutkować odrzuceniem wniosku o wpis do rejestru lub koniecznością późniejszego uzupełnienia kapitału zakładowego.

  • Kaucja gwarancyjna zatrzymana z tytułu robót budowlanych w księgach wykonawcy

    data dodania: 16.07.2015

    Podczas zawierania umów o wykonawstwo robót budowlanych lub budowlano-montażowych inwestorzy zastrzegają sobie prawo do wstrzymania, nawet na okres kilku lat, płatności określonych kwot należnych wykonawcom robót, z przeznaczeniem na pokrycie ewentualnych kosztów usunięcia wad (usterek).

  • Amortyzacja wartości firmy

    data dodania: 16.07.2015

    W celu ustalenia wartości firmy należy porównać cenę nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa z wartością godziwą przejętych aktywów netto. Jeśli cena nabycia jest wyższa, wówczas powstaje dodatnia wartość firmy, która podlega amortyzacji przez okres nie dłuższy niż 5 lat.

  • Kaucja gwarancyjna w leasingu operacyjnym

    data dodania: 16.07.2015

    Kaucja gwarancyjna, zwana też depozytem gwarancyjnym, ma charakter zwrotny. Depozyt ten, w przypadku umów leasingu, uiszcza kupujący w opłacie leasingowej. Jest to zabezpieczenie na zaspokojenie ewentualnych roszczeń leasingodawcy w razie nienależytego wykonywania umowy leasingu przez leasingobiorcę.

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK