data dodania: 11.01.2016
data dodania: 23.12.2015
data dodania: 14.12.2015
data dodania: 14.12.2015
data dodania: 14.12.2015
data dodania: 14.12.2015
data dodania: 10.12.2015
Komitet Standardów Rachunkowości wydał nowe stanowisko, w którym zaleca stosowanie konkretnych rozwiązań dla spółdzielni mieszkaniowych w sprawach budzących do tej pory najwięcej niejasności, tj. dotyczących sporządzania przez te spółdzielnie sprawozdań finansowych.
data dodania: 26.10.2015
Przedsiębiorca, który zawiera transakcje krajowe lub zagraniczne wyrażone w walutach obcych, prędzej czy później musi spotkać się z tematem "różnic kursowych". Powstają one wówczas, gdy wartość transakcji po przeliczeniu na złote w momencie jej przeprowadzenia jest inna niż wartość przeliczona w momencie faktycznego rozliczenia transakcji, np.
data dodania: 19.10.2015
Obowiązek ustalania podatku odroczonego mają jednostki podlegające badaniu przez biegłego rewidenta. Niemniej jednak tworzenia aktywów lub pasywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego zaleca się wszystkim jednostkom. Zapewnia to bowiem współmierność przychodów i kosztów oraz podatku dochodowego.
data dodania: 19.10.2015
Ewidencja materiałów w jednostkach produkcyjnych jest jedną z najistotniejszych czynności. Jej poprawność i precyzyjność mogą przesądzić o prawidłowości kalkulacji kosztu wytworzenia. Przepisy ustawy o rachunkowości dają jednostkom wybór w zakresie ewidencji materiałów.
data dodania: 19.10.2015
Większość małych podmiotów gospodarczych prowadzi księgę przychodów i rozchodów. Jeżeli jednak ich obroty w danym roku przekroczą limit 1 200 000 euro w przeliczeniu na PLN, wtedy mają obowiązek przejść od następnego roku obrotowego na księgi rachunkowe.
data dodania: 19.10.2015
Często pojawia się pytanie, jak ująć kontrakty forward w księgach rachunkowych. Ujmowanie w księgach rachunkowych tych umów zależy od tego, czy jednostka podlega badaniu przez biegłego rewidenta, czy też nie.
data dodania: 19.10.2015
Finansowe skutki zdarzeń trudnych do przewidzenia oraz zdarzeń niezwiązanych z ryzykiem prowadzenia działalności przez jednostkę zalicza się odpowiednio do zysków lub strat nadzwyczajnych.
data dodania: 19.10.2015
Jednostka może określić w dokumentacji opisującej przyjęte zasady (politykę) rachunkowości, w odniesieniu do składników majątku, których jednostkowa wartość nie przekracza 3500 zł, rozwiązania, jakie można stosować dla celów podatkowych.
data dodania: 29.09.2015
23 września 2015 r. weszła w życie duża zmiana ustawy o rachunkowości. Wprowadza ona uproszczenia dotyczące jednostek małych, a przede wszystkim uproszczenia w ich sprawozdawczości finansowej. Jednak nie tylko jednostki małe są "adresatem" wprowadzonych zmian i nie wszystkie zmiany dotyczą uproszczeń.
data dodania: 14.09.2015
Weryfikacja sald należności i zapasów pozwala nie tylko na wyeliminowanie tych przedawnionych czy przeterminowanych. Systematycznie przeprowadzana służy przede wszystkim bieżącej analizie tych aktywów pod kątem prawdopodobieństwa otrzymania zapłaty - w przypadku należności, a także pod kątem okresu ich utrzymania w magazynie oraz ich właściwej rotacji - w przypadku zapasów.
data dodania: 14.09.2015
Usługi ogólnobudowlane będące krótkoterminowymi usługami budowlanymi mogą być wycenione po koszcie wytworzenia i wykazane w aktywach obrotowych jako produkcja w toku, jeśli ich wykonanie na koniec roku obrotowego nie jest istotne.
data dodania: 14.09.2015
Ustalenie rzeczywistego stanu składników majątku, dokonywane w trakcie inwentaryzacji, powinno odbywać się w kilku odmiennych formach zależnych od rodzaju aktywów lub pasywów: spisu z natury, porównania stanów określonych w księgach rachunkowych z dokumentami źródłowymi oraz potwierdzenia sald.
data dodania: 14.09.2015
Obowiązek przeprowadzania inwentaryzacji wynika z art. 26-27 ustawy o rachunkowości. Inwentaryzacja, tj. okresowe ustalanie lub sprawdzanie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów, jest elementem rachunkowości jednostki, za którą odpowiedzialność ponosi kierownik jednostki.
data dodania: 11.08.2015
Transakcje sprzedaży i zakupu w systemie ratalnym mają swoje zalety ekonomiczne. Rozłożenie na raty płatności za towar powoduje jednak liczne wątpliwości co do rozliczenia sprzedaży i zakupu w rachunku podatkowym oraz ujęcia transakcji w księgach rachunkowych. Przede wszystkim nasuwają się pytania:
data dodania: 10.08.2015
Umowy leasingu są kwalifikowane w prawie bilansowym inaczej niż w prawie podatkowym. Często zdarza się, że umowy uznane przez przepisy podatkowe za leasing operacyjny są traktowane w prawie bilansowym jak umowy leasingu finansowego.
data dodania: 10.08.2015
Prawidłowa wycena poszczególnych składników aktywów i pasywów jest niezwykle istotna. Kursy walut mogą podlegać znacznym wahaniom. Wszystkie operacje wyrażone w walutach obcych należy wyceniać nie rzadziej niż na dzień bilansowy po obowiązującym na ten dzień średnim kursie NBP.
data dodania: 10.08.2015
Celem inwentaryzacji jest porównanie stanu rzeczywistego ze stanem ewidencyjnym aktywów i pasywów jednostki, tak aby prezentowane w sprawozdaniu finansowym dane odzwierciedlały ich realną wartość. Efektem przeprowadzonej inwentaryzacji mogą być niedobory lub nadwyżki, których wyjaśnienie i rozliczenie należy ująć w księgach rachunkowych roku, na który przypadał termin inwentaryzacji (art.
data dodania: 16.07.2015
Z punktu widzenia wkładu do innego przedsiębiorstwa istotne znaczenie ma to, czy wnoszona jest zorganizowana część przedsiębiorstwa (ZCP) czy poszczególne składniki majątkowe. Kwestia ta jest istotna także ze względów podatkowych, ponieważ w zależności od tego, czy mamy do czynienia z aportem składnika majątku czy ZCP, należy stosować inne przepisy podatkowe.
data dodania: 16.07.2015
Wnosząc wkład do spółki kapitałowej, należy zwrócić uwagę na wymogi Kodeksu spółek handlowych w tym zakresie oraz na przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nieprawidłowa wycena przedmiotu aportu może bowiem skutkować odrzuceniem wniosku o wpis do rejestru lub koniecznością późniejszego uzupełnienia kapitału zakładowego.