do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
Powrót do menu głównego
  • Aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa

    data dodania: 16.07.2015

    Z punktu widzenia wkładu do innego przedsiębiorstwa istotne znaczenie ma to, czy wnoszona jest zorganizowana część przedsiębiorstwa (ZCP) czy poszczególne składniki majątkowe. Kwestia ta jest istotna także ze względów podatkowych, ponieważ w zależności od tego, czy mamy do czynienia z aportem składnika majątku czy ZCP, należy stosować inne przepisy podatkowe.

  • Wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci środka trwałego do spółki kapitałowej

    data dodania: 16.07.2015

    Wnosząc wkład do spółki kapitałowej, należy zwrócić uwagę na wymogi Kodeksu spółek handlowych w tym zakresie oraz na przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nieprawidłowa wycena przedmiotu aportu może bowiem skutkować odrzuceniem wniosku o wpis do rejestru lub koniecznością późniejszego uzupełnienia kapitału zakładowego.

  • Ubezpieczenia komunikacyjne i mienia - rozliczenie kosztów i odszkodowań

    data dodania: 16.07.2015

    Podmioty gospodarcze, prowadząc działalność, są narażone na ryzyko wystąpienia różnych zdarzeń bądź wypadków losowych ujemnie wpływających na finanse firmy, powodujących straty majątkowe czy szkody osobowe.

  • Kaucja gwarancyjna zatrzymana z tytułu robót budowlanych w księgach wykonawcy

    data dodania: 16.07.2015

    Podczas zawierania umów o wykonawstwo robót budowlanych lub budowlano-montażowych inwestorzy zastrzegają sobie prawo do wstrzymania, nawet na okres kilku lat, płatności określonych kwot należnych wykonawcom robót, z przeznaczeniem na pokrycie ewentualnych kosztów usunięcia wad (usterek).

  • Amortyzacja wartości firmy

    data dodania: 16.07.2015

    W celu ustalenia wartości firmy należy porównać cenę nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa z wartością godziwą przejętych aktywów netto. Jeśli cena nabycia jest wyższa, wówczas powstaje dodatnia wartość firmy, która podlega amortyzacji przez okres nie dłuższy niż 5 lat.

  • Kaucja gwarancyjna w leasingu operacyjnym

    data dodania: 16.07.2015

    Kaucja gwarancyjna, zwana też depozytem gwarancyjnym, ma charakter zwrotny. Depozyt ten, w przypadku umów leasingu, uiszcza kupujący w opłacie leasingowej. Jest to zabezpieczenie na zaspokojenie ewentualnych roszczeń leasingodawcy w razie nienależytego wykonywania umowy leasingu przez leasingobiorcę.

  • Wartości niematerialne i prawne w postaci filmów, oprogramowania, typowych projektów w księgach rachunkowych

    data dodania: 16.07.2015

    Często nasuwa się pytanie, co stanowi składnik majątku w przypadku filmów, oprogramowania komputerowego: sam film, oprogramowanie czy umowa, na podstawie której zostały one przekazane.

  • Rezerwa z tytułu niewykorzystanych urlopów

    data dodania: 16.07.2015

    Jednostki dokonują biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy, wynikających m.in. z obowiązku wykonania związanych z bieżącą działalnością przyszłych świadczeń na rzecz pracowników, w tym świadczeń emerytalnych.

  • Jak od 1 lipca 2015 r. ewidencjonować koszty paliwa do samochodów osobowych wykorzystywanych do celów mieszanych

    data dodania: 01.07.2015

    Od 1 lipca 2015 r. przestały obowiązywać ograniczenia dotyczące zakazu odliczania VAT od paliwa. Konsekwencją jest to, że każdy właściciel firmy może odliczyć 50% VAT od wydatków na paliwo do samochodu osobowego używanego do celów mieszanych (tj.

  • Rozliczenia międzyokresowe a rozliczenie zakupu

    data dodania: 17.06.2015

    Jakie są zasady księgowania na koncie "Rozliczenie zakupu" oraz na koncie "Rozliczenia międzyokresowe kosztów"? Czym różnią się te dwie pozycje? Proszę o podanie przykładowych księgowań w przypadku ewidencji kosztów na kontach zespołu 4 oraz na kontach zespołu 4 i 5 ZPK.

  • Ewidencja roszczeń spornych

    data dodania: 17.06.2015

    Odroczony termin płatności, główna przyczyna powstawania należności, stosowany jest z reguły w celu osiągania większych przychodów. Jednak u sprzedającego stwarza on ryzyko niewyegzekwowania należnych mu kwot od nieuczciwego kupującego.

  • Wartości niematerialne i prawne

    data dodania: 17.06.2015

  • Środki trwałe w budowie - koszty zwiększające wartość początkową środka trwałego

    data dodania: 17.06.2015

    Jak wynika z definicji środków trwałych, ich wycena początkowa następuje według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, jeżeli jednostka wytworzyła je we własnym zakresie. Definicje zarówno ceny nabycia, jak i kosztu wytworzenia znajdziemy w ustawie o rachunkowości i w przepisach podatkowych.

  • Zasady prezentacji danych zapewniające porównywalność sprawozdania finansowego

    data dodania: 12.05.2015

    W myśl zapisów ustawy o rachunkowości przyjęte zasady (politykę) rachunkowości należy stosować w sposób ciągły, dokonując w kolejnych latach obrotowych jednakowego grupowania operacji gospodarczych, wyceny aktywów i pasywów, w tym także odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych, ustalając wynik finansowy i sporządzając sprawozdania finansowe tak, aby za kolejne lata informacje z nich wynikające były porównywalne.

  • Rozliczenie wyniku finansowego za rok 2014 w spółkach osobowych

    data dodania: 12.05.2015

    Spółki osobowe (tj. spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna) i spółki cywilne, prowadzące księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości, wykazują w rachunku zysków i strat wyłącznie wynik brutto.

  • Sporządzanie polityki rachunkowości w firmie - przykład praktyczny

    data dodania: 30.04.2015

    Każda jednostka podlegająca przepisom ustawy o rachunkowości powinna w momencie otwarcia ksiąg rachunkowych posiadać opracowane i zatwierdzone przez kierownika jednostki własne zasady (politykę) rachunkowości.

  • Dopłata do kapitału w spółce z o.o.

    data dodania: 14.04.2015

    Jedną z form dofinansowania spółki kapitałowej są dopłaty wspólników. Dopłaty mogą być przeznaczone na pokrycie straty finansowej, a także na bieżącą lub inwestycyjną działalność firmy. Przepisy nie określają celu dopłat. Dopłaty nie podwyższają kapitału zakładowego.

  • Kredyt obrotowy w księgach rachunkowych jednostki na przełomie roku

    data dodania: 16.03.2015

    Kredyt obrotowy jest jednym z najczęstszych źródeł finansowania działalności gospodarczej jednostki. Poprzez udzielenie kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy określoną w umowie kwotę środków pieniężnych na oznaczony czas z wyłącznym przeznaczeniem: ● w przypadku przedsiębiorców - na cel bezpośrednio związany z prowadzoną działalnością gospodarczą,

  • Wycena i ewidencja w księgach rachunkowych produkcji w toku

    data dodania: 16.03.2015

    Spółka ma na 31 grudnia 2014 r. saldo produkcji w toku. Od 2015 r. jednostka chce ustalać produkcję w toku raz na kwartał poprzez inwenturę. Czy w związku z planowaną zmianą saldo z 2014 r. należy przeksięgować na odpowiednie konto zespołu 5 (produkcja podstawowa) na 1 stycznia 2015 r.

  • Utrata wartości towarów

    data dodania: 16.03.2015

    Spółka posiada w magazynie towary, które ze względu na upływ oznaczonego terminu przydatności do użycia utraciły wartość użytkową oraz handlową. Część towarów zostanie przeceniona ze względu na upływający termin przydatności. Jak należy wykazać skutki wyceny w księgach?

  • Koszty delegacji zagranicznych w pytaniach

    data dodania: 16.03.2015

    Jak powinno wyglądać rozliczenie podróży zagranicznych? Jakie kursy należy zastosować do rozliczeń z pracownikiem? Czy do rozliczenia kosztów delegacji należy zastosować kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień przedłożenia delegacji, czy powinno się stosować kursy NBP z dni poprzedzających wystawienie faktur zagranicznych załączonych do delegacji?

  • Środki trwałe, na które utworzono odpis aktualizujący

    data dodania: 16.03.2015

    Spółka objęła odpisem aktualizującym środki trwałe według stanu na dzień 31 grudnia 2014 r. Ponadto co miesiąc nalicza od nich amortyzację. Czy powinna naliczać comiesięczne odpisy amortyzacyjne lub czy powinna korygować co miesiąc utworzony wcześniej odpis aktualizujący o wysokość naliczonej miesięcznej amortyzacji.

  • Rozliczenie delegacji zagranicznych

    data dodania: 16.03.2015

    W przypadku delegacji zagranicznych jednostki stosują różne sposoby wypłaty zaliczki oraz jej ostatecznego rozliczenia. Zaliczki wypłaca się w walucie obcej, a pracownik może dokonać zwrotu niezależnie od tego, w jakiej walucie otrzymał zaliczkę - w walucie obcej czy w PLN.

  • Wycena bilansowa wyrobów gotowych

    data dodania: 16.03.2015

    Rzeczowe składniki aktywów obrotowych należy wyceniać według cen nabycia lub kosztów wytworzenia nie wyższych od cen ich sprzedaży netto na dzień bilansowy. W przypadku wyrobów gotowych będzie to koszt wytworzenia, nie wyższy od ceny sprzedaży netto.

  • Rezerwy na świadczenia pracownicze

    data dodania: 16.03.2015

    Podmioty gospodarcze stosujące w swojej działalności przepisy ustawy o rachunkowości (dalej: uor) zgodnie z art. 4 ust. 1 mają obowiązek jasno i rzetelnie przedstawiać swoją sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy. Jednostki spełniają ten obowiązek poprzez tworzenie rezerw.

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK